Zima nám zatím ještě úplně nepředvedla, co umí, ale není radno ji podceňovat. Své o tom vědí i vlasy, které si teď zaslouží naši pozornost a péči.

1. Nošení pokrývek hlavy je v zimě důležité, ale vlasy pod nimi mohou trpět. Elektrizují, což způsobuje jejich dehydrataci. Dopřejte jim jednou týdně masku nebo zábal a peeling na vlasovou pokožku. Nezapomínejte na pravidlo, že zdravá vlasová pokožka rovná se zdravé vlasy.

2. Na mráz nikdy nechoďte s mokrými vlasy. Narušuje jejich strukturu, a to už po malé chvilce. Péče o vlas je po jeho narušení mnohem náročnější. Před odchodem do zimy si vlasy vysoušejte výhradně teplým, ale ne horkým vzduchem, před jejich tepelnou úpravou používejte ochranné prostředky.

3. Vlasům ale mohou škodit i jiné věci, třeba stres. Při silné míře stresu může dojít vlivem útoku bílých krvinek na vlasové folikuly k zastavení růstu vlasů, což způsobuje jejich vypadávání. Způsobit může dokonce onemocnění zvané alopecie areata, při němž vlasy vypadávají na některých místech velmi rychle, takže se mohou tvořit lysiny.

4. Pokud máte problémy s vlasy delší dobu, vypadávají, mastí se, tvoří se lupy, nebo se chcete poradit o vhodné péči a výživě vlasů s odborníkem, navštivte trichologa.

5. Hydratace je v zimě pro vlasy nejdůležitější, ať už jejich vysoušení způsobuje časté střídání teplot při přechodu z venkovního chladu do vyhřátých místností, nošení čepic, nebo povětrnostní vlivy. Unavené, stresované vlasy si zaslouží úlevu ve formě opravdu vydatného zvlhčování.

vlasy žena

6. Už vás nebaví zplihlé, unavené vlasy? Vyzkoušejte vlasový primer, který má stejnou funkci jako podkladový make-up při líčení. Je totiž základní péčí pro vlasy před dalším stylingem – hydratuje, vyživuje, díky němu se kadeře nepoškodí při úpravě, styling bude snažší a účes déle vydrží. Primer nanášejte na vlhké vlasy.

7. Vlasové spreje jsou velmi praktické. Snadno se aplikují a můžete je vzít všude s sebou, takže je máte stále při ruce.

8. Nejrůznější čelenky, šátky, stuhy a další stylové vlasové doplňky jsou pořád trendy. S jejich pomocí snadno a rychle vytvoříte jednoduché, ale i efektní účesy. Stačí si jen vybrat.

9. V zimním období se mohou často objevovat i problémy s křehnutím a slábnutím vlasů a jejich vypadáváním. Kromě vhodných vlasových přípravků jim můžete pomoci také vhodnou stravou – pestrou, s dostatkem zeleniny a ovoce, vitaminy, minerálními a dalšími důležitými látkami. Kondice vlasů je jasným indikátorem toho, jak na tom je se zdravím celý organismus.