S koncem září se vrátili do Čech i poslední letní dovolenkáři. A není tajemství, že vlasy jsou v horku, které pro nás už skončilo, extrémně namáhané. Slunce do nich pražilo, máchání ve vodě jim také nedělalo dobře a rychlé rozčesávání nevhodnými hřebeny jakbysmet. Proto je v tuto chvíli nutné se na ně zaměřit.
Ač to zní paradoxně, i u okrasy vaší hlavy je důležité začít zase pořádně dodržovat hlavně pitný režim. Vlasy totiž také potřebují vodu.
„Pro udržení zdraví vlasové pokožky a kvality vlasů je klíčová hydratace organismu. Nedostatek vody v těle má negativní vliv na prokrvování pokožky hlavy, výživu vlasového kořínku a tvorbu mazu,“ vysvětluje jedna z nejúspěšnějších osobností české kadeřnické scény Andrea Josková.
Ať už tedy vsadíte na jakoukoli kosmetiku a všechny možné zázračné přípravky, nikdy vám to nemůže zcela stačit. „Začít se musí u celkového životního stylu v čele s pravidelným, průběžným doplňováním dostatečného množství vhodných tekutin, zejména kvalitní vody,“ nabádá odbornice.
Kromě toho ale musíte kštici nabídnout také dostatečné množství živin, vitaminů a minerálních látek. Pít byste tedy kromě čisté vody měli i přírodní minerálky.
Významnými prvky, které podporují růst, pevnost a pružnost vlasů a které působí proti jejich vypadávání nebo lámání, jsou pak bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vitaminy A, B, C, D a E, zinek, železo a hořčík. „Proto vlasům neprospívají extrémní diety typu nízkokalorická, nízkotučná, nízkoproteinová, vegetariánská, veganská,“ varuje expertka.
Co s vlasy udělá horkoDehydratace: že vlasům chybí vláha poznáte tak, že jsou matné, křehké, lámavé, u kořínků mastné a na konečcích suché. Suchost: drsné na dotyk, zcela bez lesku, křehké a lámavé, suché po celé délce od kořínků až po konečky. Poškození: jsou oslabené, křehké, na koncích ztenčené, lámou se. |
Pozor si dávejte také na vysoký příjem cukru, který může způsobit v těle zánět, narušit rovnováhu organizmu a pak se podepsat i na kvalitě vlasů.
„Zkušená kadeřnice může pomoct odhalit cukrovku nebo také onemocnění štítné žlázy, protože vlasy se chovají úplně jinak – řídnou, lámou se a padají, u hlavy tvoří jen štětinky, mají na sobě skvrny,“ upřesňuje kadeřnice.
A co tedy naopak zařadit? Bílkoviny najdete v tofu, kuřecím a hovězím mase, omega-3 mastných kyselinách a také v rybách, vajíčkách nebo vlašských ořeších.
Vitaminy skupiny A načerpáte ze žlutého ovoce a zeleniny, B z obilovin a luštěnin, C hlavně z citrusů, D z rybího tuku a mléka a E z listové zeleniny a rostlinných olejů.
Na trhu je také spousta přípravků, které vlasy posilní. Můžete si dělat zábaly z vlasových olejů anebo používat speciální séra. „Nabídka je velká, informací až přespříliš. Pro výběr vlasové kosmetiky je proto důležité vyhledat profesionála, který identifikuje potřeby vlasů a navrhne individuální péči na míru,“ dodává Andrea Josková.
Pak je tu pár jednoduchých triků. Především po létě zkraťte kadeře o pár centimetrů. Konečky to spraví a vlasy posílí. Vlasy po umytí vždy vyfénujte, ovšem chladnějším vzduchem a používejte tepelnou ochranu. Ta by měla být samozřejmostí, i pokud používáte žehličku na vlasy nebo kulmu. A v neposlední řadě se soustřeďte, abyste dobře spali a byli v pohodě. Psychické rozpoložení se totiž na vaší kštici vždycky odrazí.