Jsou pro nás absolutně nezbytné a mnohé z nás doslova živí, proto je nutné dopřát jim pravidelnou rozmazlující péči.

Pokožka rukou je velmi namáhaná a každý den vystavovaná nepříznivým vlivům počasí. Venku panuje mráz a ve vytápěných místnostech je zase přesušený vzduch. Obojí způsobuje narušení ochranného tukového kožního filmu. Pokožka poté ztrácí vlhkost a je více náchylná k podráždění, navíc je citlivější, zranitelnější a také má větší sklony k stárnutí a ke tvorbě vrásek. 

Pěstění rukou ve spánku

Máte i přes důkladnou péči ruce sušší než obvykle? Dopřejte jim jednoduchou noční kúru: Před ulehnutím do postele naneste na ruce silnou vrstvu mastnějšího krému a navlékněte si tenké bavlněné rukavice. Nechte působit přes noc a uvidíte, že ráno bude kůže hebká.

Trénink prstů

V Číně se masážní Qigong kuličky používají už od 13. století jako trénink síly, koordinace a pohyblivosti prstů.

Tip: Obě kuličky vezměte nejprve do pravé, potom do levé ruky a nechte je rotovat kolem sebe, nejdříve po směru hodinových ručiček, potom naopak. Stačí pár minut denně.

Kvalitní nehtová péče stojí i kolem 50 Kč.

Hezké nehty

Ruce jsou naší vizitkou, stejně tak i upravené nehty. Proto je důležité na ně nezapomínat. Mažte ruce krémy určenými nejen pro ně, ale zároveň i pro nehty. Na nehty používejte nůžky z manikúry a zastřihujte do obloučku. Pak je doupravte pomocí skleněného pilníku do stejného tvaru i délky. Během pilování postupujte od krajů nehtů směrem ke středu.

Zvýšenou pozornost věnujte také nehtové kůžičce. Neodstřihávejte ji, ale pouze u kořene nehtu jemně zatlačujte k okraji pomocí tyčinky, kterou najdete v každé manikúře. Pokud je příliš hrubá, naneste na ni vrstvu mastného krému, nechte ho působit a poté jemně vmasírujte. Nebo špičky prstů ponořte na chvíli do vlažné olejové lázně.

Rozhodně se také (i preventivně) vyplatí nehtovou kůžičku pravidelně hýčkat speciálními olejíčky nebo balzámy určenými přímo pro péči o ni. Mimo jiné tím zabraňujete i tvorbě záděrek.

K posílení samotných nehtů můžete používat speciální regenerační přípravky na nehty, které díky svému lesku poslouží třeba i místo průhledného laku nebo k vyhlazení a sjednocení jejich povrchu.

SOS zábal s medem

Máte na rukách hodně suchou a hrubou pokožku? Okamžitou pomoc jim poskytne med, který zklidní a vyhladí drsná místa.

Tip: Dvě lžíce medu dejte do misky, ohřejte ve vodní lázni a rozetřete na ruce. Nechte vstřebat a zbytky pečlivě opláchněte.

Dezinfekční gel na ruce

Šetrná i účinná očista

Hodně časté a důkladné mytí rukou je obzvláště v současné době nezbytné. Navíc je nutné používání dezinfekčních gelů nebo sprejů, které pokožku více vysušují. Proto používejte kvalitní a šetrná tekutá mýdla, nejlépe ta, která mají neutrální pH nebo pH v rozmezí 5–7. Jejich složení totiž vychází z koncepce kyselého povrchu kůže, ke kterému jsou „kyselé“ mycí přípravky šetrnější než ty klasické.

Nezapomínejte pečovat o ruce. Dezinfekcí a mytím trpí

Chcete-li mít ruce umyté opravdu důkladně, nestačí pouze namydlit dlaně a hřbety rukou a mýdlo následně spláchnout. Ruce mydlete déle, nezapomínejte ani na špičky prstů, místo pod nehty, oblast mezi prsty a zápěstí. Pěnu pak pečlivě opláchněte teplou, ale ne příliš horkou vodou, která pokožku také vysušuje. Ruce si utřete dosucha a poté důkladně namažte regeneračním krémem.

Tip: Pořiďte si zvláčňující a regenerační krém na ruce s antibakteriální přísadou.

Vyhlazující peeling

Ať už ho koupíte hotový, nebo si ho vyrobíte z domácích surovin, peeling má na kůži dokonalý vyhlazující efekt – pomáhá odstraňovat odumřelé částečky kůže.

Tip: Dvě lžíce mořské soli nasypte do misky a po kapkách k ní přidávejte olivový či mandlový olej, dokud nevznikne roztíratelná pasta. Krouživým pohybem ji rozetřete po navlhčené pokožce rukou a pak dobře opláchněte vodou. Masáž prokrví kůži a umožní důkladnější vstřebávání výživných látek z pěsticích produktů.