Krémů nejrůznějších značek v obchodech neustále přibývá, je opravdu těžké se v nich vyznat a vybrat si ten pravý pro sebe. Poradíme vám.

Krém je třeba volit nejenom podle věku, ale i typu pleti (nevíte-li, jaký typ pleti máte, udělejte si ubrouskový test), a také podle ročního období. Krémy na léto mívají lehčí texturu a obsahují víc vody, krémy na zimu bývají výživnější s nižším obsahem vody a jejich hutná konzistence i výživné látky pokožku lépe ochrání. Každá pleť navíc potřebuje s přibývajícím věkem důkladnější péči.

Ubrouskový test

Jaký typ pleti máte?

Omyjte pleť pleťovým mlékem a vlažnou vodou, nenanášejte žádný krém a po 20 minutách přiložte na celý obličej bílý ubrousek. Chvíli ho na obličeji držte a pak se na něj podívejte proti světlu. 

Když se nevytvoří ani flíček, máte suchou pleť. Jestliže se objeví pouze ve střední partii a na čele, ale ne na tvářích, máte kombinovanou pleť. Normální pokožka se nemastí, ubrousek bude jen lehce promaštěný ve středu obličeje a tváře jsou sušší. Mastná pleť promastí ubrousek celý a všude. 

Pouze malé procento žen má normální typ pleti. Pokud patříte mezi ty šťastné, vyberte si pleťový krém s polomastnou konzistencí. 

Co hledat na krabičce?

Obvykle v obchodě naleznete od jedné značky několik řad, orientovat se můžete podle věkového určení (40+,50+ atd...). Přípravky proti vráskám mají většinou v názvu označení Anti-Ageing či Anti-Wrinkle a přípravky na posílení pevnosti a vypnutí pleti Firming nebo Lifting.

Produkty z řady anti-age by měly zároveň přispívat k celkovému prokrvení pleti, k její lepší elasticitě, pevnosti, dále by měly omezit tvorbu stařeckých skvrn, napomáhat k buněčné obnově pokožky a pleť i rozjasnit a osvěžit.

Ideální je, když krém obsahuje kyselinu hyaluronovou, ta na sebe dovede navázat vodu, a tak pleti zajistí i dostatečnou hydrataci. Dále vitamin C, který omezuje tvorbu stařeckých skvrn, vitamin E, A i retinol ochraňující pleť před škodlivými volnými radikály.

Naše pokožka stárne prakticky už od narození, ale přibližně okolo třicátého roku věku začne stárnout rychleji. Snižuje se produkce kolagenu a elastinu, pokožka je tenčí a ztrácí pevnost a pružnost.

V menopauze pak v důsledku poklesu hormonů ochabuje činnost mazových žláz a pleť se stává drsnější, sušší a citlivější. Je třeba ji hydratovat. Její výživa přichází z hloubky, z krevních cév podkoží a škáry.

Jak krémy používat: Krém pečlivě roztírejte od čela směrem dolů, u očí směrem od vnějšího k vnitřnímu koutku a na tvářích od středu nosu do stran. Nezapomeňte ani na krk a dekolt. I na tyto partie existují speciální krémy, ale běžný krém vám postačí.

Výživná séra: Ano či ne?

Převod živin ale nemusí zajistit jen krém, pomoci vám mohou také nejrůznější séra a ampule s výživou. Ohlídejte však, aby obsahovaly retinol, ceramidy, vitaminy a zpevňující látky. Séra bývají účinnější než krémy, pokožku vyživují, zamezují tvorbě vrásek a chrání ji před volnými radikály.

Produkce kolagenu v těle věkem klesá. Důsledkem jsou vrásky, povislá kůže, ztráta její pružnosti, zhoršená kvalita vlasů a nehtů... Doplňujte kolagen zevně, v kapslích nebo jako nápoj. K dostání v lékárnách a na internetu. 

Jak séra používat: Sérum aplikujte na odlíčenou a vyčištěnou pleť, naneste na obličej, krk a dekolt pár kapek a emulzi rovnoměrně rozetřete. Teprve na sérum pak aplikujte krém, na den hydratační a na noc regenerační. Žádné obavy, že bude pleť umaštěná a sérum a navrch ještě krém nevstřebá. Pokožka si dovede vzít krému tolik, kolik potřebuje, a také ho dokáže vstřebat.

Speciální krémy okolo očí?

Pak je tu ještě oční okolí, kde je pokožka velmi jemná, průsvitná, a to mnohem víc než jinde na obličeji. Speciální krémy a séra na oční okolí se vyplatí a nejsou žádným zbytečným luxusem. Obvykle na ošetření pleti kolem očí spotřebujete jen malé množství, a tak vám déle vydrží. Chrání, zklidňují, regenerují a vyživují pleť, příznivě ovlivňují i produkci kolagenu a brání ochabování pokožky.

Jak oční krémy používat: K očím nanášejte jenom trochu krému. Je omyl myslet si, že když nanesete víc, pleti tím prospějete. Opak je pravdou. Dochází k zatížení a mohou se tvořit vaky pod očima. Krém na oční okolí aplikujte od vnějšího koutku oka k vnitřnímu, je lepší ho lehce vklepávat než vtírat. Povzbudí prokrvení a oběh lymfy. Nikdy pleť kolem očí nevytahujte ani ji jinak nenamáhejte. I kůže má totiž paměť.

A něco na závěr

Pokud možno vypijte denně alespoň tři litry tekutin. Voda by v ideálním případě měla obsahovat kalcium či magnezium. A jezte hodně ovoce a zeleniny, především takové druhy, které obsahují dostatek vody, jako jsou třeba okurky, dýně, rajčata, meloun, ananas.

Takže to shrňme. Na vaší poličce v koupelně by neměl scházet denní krém, noční krém s větším počtem regeneračních látek a anti-age krém na oční okolí, chcete-li víc, pak i speciální séra. A jednou týdně dopřejte své pleti i výživnou masku, koupenou či připravenou ze surovin z domácích zdrojů.

Cviky na omlazení

Cviky opakujte alespoň desetkrát, cvičit můžete kdekoliv, například cestou v autobuse, za volantem nebo u sledování televize.

  • Na vrásky kolem úst 

Usmějte se a prsty přiložte asi 3 mm od koutků úst. Ústa a lícní svaly stlačte a natahujte je silou nahoru až k uším. Vzápětí uvolněte. 

  • Na unavené oči

Co nejvíce otevřete oči a v této poloze na chvilku podržte horní i dolní víčka. 

  • Vrásky nad horním rtem

Rty vtáhněte mezi zuby a snažte se koutky úst táhnout směrem nahoru. 

  • Cviky proti dvojité bradě

Opřete si lokty o stůl a obě ruce pevně sevřete v pěst. Podepřete si jimi bradu. Pusu držte zavřenou, jazyk tlačte do horního patra. Tím rozpohybujete i svalstvo na krku. Vydržte několik vteřin, pak povolte. 

  • Zpevnění pokleslých víček

Položte ukazováčky podélně pod obočí, vytáhněte obočí a na chvilku zavřete oči. Počítejte do pěti a povolte. Pak co nejvíce otevřete oči a v této poloze na moment podržte horní i dolní víčka. 

  • Pokleslé obočí

Štípejte se do obočí směrem od kořene nosu ke spánkům. 

  • Na štíhlé tváře

Vyplázněte jazyk a křičte ááááááá z plných plic, dokud vydržíte s dechem. Tím zpevníte svalstvo celého obličeje.