Že obcházíte tohle hořké ovoce obloukem? Chyba! Grepy vás zbaví přebytečných kil.

S  tou chutí to nebude tak hořké. Stačí, když místo bílých grepů (citrus paradisi) koupíte mnohem lahodnější červené. Uděláte tak hodně nejen pro svou linii, ale pro zdraví komplexně. Výčet plusů, které toto ovoce původem z ostrova Barbados v Karibském moři tělu nabízí, je totiž dlouhý. Velmi silné a plodné stromy grapefruitů mají často desítky až stovky (!) kilogramů plodů přímo nabitých zejména draslíkem, vitaminy C, B1, K a flavonoidy (přírodní antioxidanty urychlující metabolickou výměnu a odbourávání škodlivých látek). Když si připočtete fakt, že grepy obsahují minimum tuků, ale zároveň dostatek vlákniny, abyste se cítila dlouho sytá, byla by chyba po nich nesáhnout. Zvlášť když jejich konzumace přináší ještě jeden neopomenutelný bonus: Hořká chuť podle odborných výzkumů rapid­ně snižuje chuť na sladké. Pro dodržení diety přímo ideální vlastnost! Vyvarujte se časté chyby mnoha konzumentů, kteří si grepy přislazují. V kombinaci s cukrem grapefruity v žaludku kvasí a snižují se tak jejich léčivé účinky. Uznejte, že to by byla věčná škoda.

Léčivá síla grapefruitů:


¦ Díky vitaminu C zvyšují obrany­schopnost organismu.
¦ Působí protizánětlivě a antimykoticky (týká se to i onemocnění kůže).
¦ Zrychlují krevní oběh a látkovou výměnu.
¦ Zlepšují chuť k jídlu, ale zároveň potlačují chuť na sladké.
¦ Upravují hladinu cukru v krvi, snižují hladinu cholesterolu.
¦ Mírní potíže při křečových žilách nebo revmatismu.
¦ Ředí příliš hustou krev.
¦ Působí pozitivně na zdraví srdce, zbavují cévy nánosů.
¦ Mají detoxikační účinky.
¦ Působí proti infekci ústní dutiny, horních i dolních cest dýchacích, infekci uší, zánětům pochvy a výtokům.
¦ Zmírňují příznaky gynekologických potíží.
¦ Obnovují poškozenou střevní mikroflóru, tiší trávicí a střevní potíže.
¦ Podporují léčbu alergií, astmatu a ekzémů.
¦ Jadérka mají antibiotické účinky.

Citrusy a vitaminy vůbec


Jestliže nevíte, jak grep v kuchyni používat, začněte vlastní výrobou fresh džusů. Grepy se hodí i do ovocných salátů, kde jim ostatní ovoce pomůže s vyvážením hořké chuti – dobře se kombinují s jablky, banány, hroznovým vínem či rozinkami. Pro lepší chuť se grepy dají oloupat nejen ze slupky, ale také z povlaku. Vypadá jako grapefruit, ale není to grapefruit. Co je to? Největší citrusový plod na světě – pomelo. To dodá tělu draslík, železo, vitamin C a vitamin A. Na rozdíl od grepu je sladké, shodně s grepem má velké množství zasycující vlákniny a minimum tuku. Běžně je koupíte na trhu, vždy však volte ovoce v síťce. Bez ní pomelo velmi rychle vysychá.

Náš tip: Nejen šťáva z grepu nebo pomela, ale také z citronu je skvělá během dodržování diety. Zřeďte ji pouze vodou, maximálně mírně doslaďte medem a pro nastartování organismu pijte ještě před snídaní.

  15:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:49