Kruhy pod očima, úzké rty, mračivka na čele, vrásky kolem očí. Maličkosti, které nám znepříjemňují pohled do zrcadla, dokáže moderní medicína snadno řešit. Tak proč jí nedat šanci?

MUDr. Lucie Kalinová, Ph.D. (36) se věnuje estetické plastické chirurgii na klinice Brandeis Clinic Prague. Mezi její ­nejčastější výkony patří ­operace prsou a obličeje. Provádí také vyhlazení vrásek pomocí botoxu a výplněmi kyselinou hylauronovou. A právě na ty jsem se jí zeptali v našem rozhovoru!


Jaké řešení mi doporučíte, kdybych se chtěla zbavit vrásek?


Pokud se chcete vyhnout chirurgickému zákroku, mezi nejefektivnější možnosti patří aplikace botulotoxinu a výplně kyselinou hyaluronovou.

A která z nich je lepší?


Obě metody jsou účinné, ale pozor, jde o dvě zcela odlišné věci, které ­ovšem ideálně fungují v kombinaci. Botox řeší dynamické vrásky převážně na čele a kolem očí. Výplně se používají pro odstranění kruhů pod očima nebo vrásek kolem rtů. Jednoduše lze říci, že horní třetinu obličeje řešíme botoxem, dolní část pak častěji výplněmi. Dříve se vyplňovaly i nosoretní rýhy, dnes na lícních kostech doplňujeme objem, ­který klesá v důsledku gravitace. ­Kromě vrásek funguje botox velmi dobře na po­tlačení pocení – vpichuje se tedy i do podpaží a výjimečně i do dlaní.

Od jakého věku se tyto zákroky ­provádějí?


Zhruba kolem třicítky už je to většinou třeba. Ale chodí i mladší ženy. Preventivní účinek časné aplikace je zřejmý – když přijdete poprvé až po čtyřicítce, kůži už se ­nepodaří zcela vyrovnat.

Bolí aplikace botoxu? A jak vlastně funguje? Čtěte dál!


  18:00,  aktualizováno  26. března 2019 14:12