Nelichotivá pomerančová kůže na stehnech, bocích nebo na břiše patří spolu se striemi k nejčastějším kožním problémům, které nás ženy dovedou pořádně potrápit. Proč a z čeho celulitida vzniká a jaká kosmetika či estetické ošetření na ni nejlépe zabírají?

Celulitida se nejčastěji objevuje na zadní straně stehen, odkud časem přechází i na ty vnitřní. Později vás může trápit také na bocích, zadečku nebo třeba na břiše. Podle intenzity pak odborníci rozlišují čtyři její stadia.

„V první a nejmírnější fázi vidíte příznaky celulitidy, jen když dvěma prsty uchopíte kožní řasu. Ve druhém stádiu už jsou kožní nerovnosti viditelné vždy na denním světle nebo při napnutí svalů. Ve třetí fázi hrbolky na těle vidíte za všech okolností a ve čtvrté se můžete potýkat dokonce s otoky nebo s výrazným zvětšením tukové tkáně,“ popisuje korektivní dermatoložka Markéta Majerová z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie. Podle ní se celulitidu vyplatí řešit hned v jejím začátku, tedy v první fázi.

Hlavní viníci celulitidy


Za tzv. pomerančovou kůží stojí především geny, hormonální změny (období dospívání, těhotenství, menopauza apod.), ale i užívání hormonální antikoncepce. Zcela zásadně se však na celulitidě podílejí také špatné stravovací návyky, nedostatečný pitný režim, stres, alkohol, kouření a nedostatek pohybu.

Nakonec má na celulitidě lví podíl i hormon estrogen, který změkčuje podkožní vazivo. To je u žen uspořádáno jinak než u mužů, probíhá totiž kolmo na povrch kůže. Právě proto je celulitida výhradně ženská záležitost. „Tukové buňky se v podkožním vazivu můžou zvětšovat nebo vyklenovat směrem vzhůru a vytvářet bouličky vystupující nad povrch kůže. Úpony jednotlivých snopců vaziva pak můžou pokožku vtahovat zpátky dovnitř. Výsledkem jsou právě nerovnosti povrchu kůže, tzv. lipohypertrofie, lidověji řečeno celulitida,“ vysvětluje dermatoložka.

Zdravý životní styl


Chcete-li mít kůži opět pevnou a bez dolíčků, je na místě vyvarovat se všem výše uvedeným spouštěcím faktorům. Celulitidě totiž předejdete hlavně jídelníčkem bohatým na zeleninu a také dostatečným pitným režimem (2–3 litry neperlivé vody denně). Kromě toho je samozřejmě velmi důležitý pohyb, který kůži prokrví a posílí svalovou hmotu ve všech problémových partiích.

Skvělý efekt má například plavání, aerobik, tanec, jízda na kole, běh nebo rychlá chůze. V neposlední řadě můžete stav svojí pokožky zlepšit i zhubnutím pár kil navíc. Ale pozor, nikdy celulitidu neřešte radikální dietou, po níž by pravděpodobně následoval jo-jo efekt. Stav vaší kůže by se pak ještě zhoršil.

http://gty.im/530671086

Vhodná kosmetika a ošetření


V boji proti celulitidě vám pomůže i tělová kosmetika bohatá na zpevňující a hydratační složky. Její aplikace má ovšem efekt především tehdy, pokud se rovnou spojí s masáží ošetřované oblasti. „Ruční lymfatická masáž slouží k urychlení lymfatické drenáže a k podpoře přirozených detoxikačních mechanizmů,“ potvrzuje korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková rovněž z MEDICOM Clinic.

Podle odbornice na pokožku pak ženám bojujícím s celulitidou výrazně pomáhají také ošetření obnovující krevní mikrocirkulaci a činnost lymfatického systému, který je nezbytný pro odplavení odpadních látek z těla. „Na našich klinikách dosahujeme skvělých výsledků zejména příjemnou LPG lipomasáží nebo tzv. rázovou vlnou. Obě ošetření výrazně prokrvují pokožku, celkově detoxikují organismus a aktivují v těle tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové – látek tělu vlastních, zodpovědných právě za pružnost, pevnost a hydrataci kůže. Pro viditelný efekt je však nutné obě ošetření několikrát zopakovat,“ uzavírá dermatoložka.

 

 

  12:00,  aktualizováno  31. března 13:44