Dali jste si závazek, že se budete v létě více hýbat? Neriskujte zdraví. Odhalili jsme chyby, které nejčastěji děláte při letních sportech. Než nazujete brusle nebo sednete na kolo, přečtěte si, jak se jim vyhnout.

Plavání: Nepijete a podceňujete teplotu vody

Nejčastější chybou, které se dopouštíte je, že se rozpálení sluncem vrháte rovnou do vody. „Náhlou změnou teploty vody o několik stupňů mohou totiž lidé svému tělu přivodit šok, který může skončit kolapsem, u starších lidí i mrtvicí,“ říká profesionální trenér plavání Ondřej Šimáček. Po slunění se osprchujte nebo postupně zchlaďte. Hrozí i úrazy na přecpaných koupalištích. Dávejte si pozor, aby vás náruživý plavec nekopl do břicha nebo vám skokan nepřistál na hlavě.Při pohledu na vodu také běžně zapomínáte na doplňování tekutin. „Je to jakýsi psychologický efekt. Někteří si dokonce myslí, že se ve vodě nepotí, ale opak je pravdou,“ upozorňuje trenér Ondřej Šimáček. Vhodné jsou opět iontové nápoje a čistá voda. Pijte po menších dávkách, se žbluňkajícím břichem se tempa dělají mnohem hůř. Zvláště na dovolených u moře se mějte na pozoru před plaváním ve vlnách poté, co jste si dopřávali alkoholické drinky. Často také podceňujete teplotu vody. „Dlouhodobý pobyt v chladnější vodě není pro tělo vhodný. Optimální venkovní teplota vody se pohybuje mezi 25 až 32o°C,“ radí Ondřej Šimáček.

 

Tenis: Hrajete v upnutých tričkách a v poledne

Ať po turnaji neúpíte bolestí z puchýřů, nazujte boty vhodné na antuku. Ty s tvrdým povrchem zase vytáhněte až v zimě do krytých prostor. Chybovat už nemusíte ani při výběru oblečení. „Musí být vzdušné, nikoliv těsné, takže žádná upnutá bodýčka,“ radí tenisový trenér Petr Fical. Ideálem jsou kraťasy z kvalitních a dobře savých materiálů. Záludný je také výběr ponožek. Neoblékejte si taky krátké, které vám odřou kotník. Obvykle také chybujete v čase, kdy vyrážíte na kurty. Zapomeňte na hru okolo poledne, kdy sluníčko nejvíce pálí. Navíc často máte v břiše vydatný oběd. Před hrou byste minimálně hodinu neměli jíst a už vůbec ne nic těžkého. Vhodné jsou čerstvé a lehké saláty bez dresinků. Vynechte slazené minerálky, které žízeň ještě podporují.


  8:09,  aktualizováno  31. března 2019 13:35