Popraskané rty, červené žilky a suchá kůže – to je jen malý výčet problémů, se kterými se my ženy v zimě setkáváme. Víte, jak pečovat o pleť, když nejsou venku zrovna příznivé podmínky?

Zima možná připomíná období jako z pohádky, ale pro naši pokožku jde o chvíle extrémně náročné. Mrazivé počasí venku a vysušené prostředí v přetopených místnostech snadno podráždí už tak citlivou pleť. Kromě toho v zimě většinou méně pijeme a pokožka tak nemá možnost hydratovat se zevnitř. „V mrazech snižují mazové žlázy produkci lipidů na minimum. To je právě ten důvod, proč musíme v péči o pleť sáhnout po hutnějších krémech. Velmi důležité také je udržování dostatečné vlhkosti v pleti. Bez potřebné vláčnosti se kvůli mrazům a studenému větru poškozuje povrch kůže,“ vysvětluje pro začátek odbornice na ženskou krásu Mgr. Petra Řehořková z Petra Clinic. Přestože změníme svůj přístup k péči o pleť, mohou se objevit na pleti nepříjemné a bolestivé problémy.Jak zabránit……popraskaným rtům:


Když vyrazíme ven, jen těžko zabráníme, aby mráz působil na naše rty. Ty to pak odnášejí popraskáním, jsou suché, pálí a jemná kůže se olupuje. Právě olupování pak může vést i k bolestivým zraněním. Základem v pravidelné péči o rty je tedy peeling. Ano, slyšíte dobře a nemusíte se bát. „Stejně jako pleti, i rtům exfoliace alespoň jednou týdně významně prospěje. A nemusíte si hned kupovat speciální přípravky na peeling rtů. Pomoci si můžete i v domácím prostředí,“ radí Řehořková a dodává, že stačí smíchat bílou vazelínu (nemáte-li vazelínu, můžete použít také odličovací mléko) se lžičkou vody a trochou jedlé sody či cukru. Jemnými krouživými pohyby rty ‚vydrhněte‘ a zbavíte se tak přebytečné kůže, rty budou hladké a hydratované. „V zimě si zároveň také často nevědomky kvůli pocitu suchosti olizujeme rty. Pozor ale, rozhodně jim nepomůžete. Naopak dojde ještě k většímu vysušení a kolem rtů se může objevit nepříjemná a bolestivý vyrážka. V takových případech mějte po ruce výživný balzám na rty a několikrát denně jím rty přejeďte,“ varuje odbornice.…citlivé pleti:


Jak už jsme zmínili v úvodu článku, jakmile teplota klesne pod bod mrazu, je načase vyměnit denní krém. „Na trhu existuje mnoho denních krémů s označením zimní, které jsou mastnější. Denní krém by kromě dostatečné hydratace a výživy, měl chránit pleť také před UV zářením,“ říká dermatoložka MUDr. Petra Samková. V případě, že máte pocit přecitlivělé pleti a zimní krém ve své výbavě nemáte, použijte pár kapek rostlinného oleje (třeba z obilných klíčků). Podrážděná pleť se tak zklidní. Olej můžete používat i pod noční krém, čímž docílíte hydratace a zabráníte tvoření vrásek. 


  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:06