Jak je možné, že vaše kolegyně může po každém obědě zdlábnout dezert a nepřibere ani deko, zatímco vy máte kilo nahoře, jen se na sladké podíváte?

Odpověď vám dá váš metabolismus. Jakýsi stroj, který nikdy neodpočívá, jen u někoho jede na plné obrátky, kdežto u druhého si klokotá velmi zvolna. Do určité míry nese vinu naše genetika. Stejně jako se narodíte s určitým množstvím vlasů nebo stavbou těla, nemůžete ani s metabolismem příliš dělat. Vedle rodových genů se na našem spalování podepisuje i rasa (například Číňané či Indové mají bazální metabolismus pomalejší než Evropané).


Velkou roli hrají také emoce. Při dlouhodobé sklíčenosti nebo apatii jede naše tělo na poloviční výkon. A v nuancích, které náš vnitřní stroj mohou ovlivňovat, jdeme ještě dál. Napadlo vás, že vliv mají také klimatické podmínky? Možná proto se na zimu tak rádi obalujeme tukem? V každém případě v chladu se bazální metabolismus zrychluje a naopak, takže až budete příště sahat po další a další vrstvě oblečení, připomeňte si, že si tím možná zaděláváte na nějaké to deko navíc.Samozřejmě se nelze vymlouvat, že za větší bříško či pozadí mohou pouze geny a nedostatek slunce. Možná se nadřete více než kolegyně, ale i vy můžete přimět stroj uvnitř svého těla, aby byl výkonnější.Hlavní roli hraje bazální metabolismus. Tedy to nezbytné, co potřebujete, aby tělo správně fungovalo. Každý máme tuto hodnotu trochu jinou, navíc se s pohlavím i věkem mění. Funguje-li váš organismus tak, jak má, nemusíte se bát sníst až 8000 kJ denně. Jestliže jste však dietářská experimentátorka, může se stát, že přibíráte na váze i z polovičního množství kalorií.


Rozhozením bazálního metabolismu se může vaše spalování snížit až o třetinu. Cesta z tohoto začarovaného kruhu existuje a je velmi jednoduchá. Jen se připravte, že stejně jako jakákoli dieta nefunguje hned, bezbolestně a zázračně. Cílem je zbavit se tuků a nabrat svalovou hmotu, která lépe spaluje. Nastartovat metabolismus může trvat měsíce. 


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:51