Moderní doba je sice uspěchaná, ale občas má i své výhody – např. ‚zpožděné‘ mateřství...

V dnešní době mnoho žen odkládá narození prvního dítěte až do věku po třicítce a nepochybně pro to mají spoustu rozumných důvodů. Ale je to pro ženy a jejich děti vůbec zdravé, otěhotnět a porodit prvního potomka až v relativně pozdním věku? Odborníci přišli na základě rozsáhlého výzkumu s tím, že matky-třicátnice jsou na mateřství připraveny možná lépe!


Jiný pohled na věc mají psychologové, sociologové, porodníci, lékaři nejrůznějších odborností, jiný ženy různých profesí a ještě jiný také jejich partneři a celé široké příbuzenstvo, avšak doba, kdy se žena po třicítce pokládala za pozdní rodičku a její těhotenství automatic­ky za rizikové, je zřejmě nenávratně pryč. Podle sociologů z Texaské univerzity v Austinu to, co mnozí z nás dnes považují za pozdní mateřství, je ve skutečnosti ideální věk.Magická 34


Ideální číslice pro věk šťast-né prvorodičky je prý 34. Podle sociologů právě v tomto věku dosahuje většina žen ideální rovnováhy mezi dobrým zdravotním stavem a materiálním zabezpečením. Pro mladší ženy je totiž ještě obtížné správně skloubit mateřství a kariéru, což se může projevit nejen materiálním nedostatkem, ale v důsledku i zdravotními problémy matky a jejího dítěte.


Přestože ženy po třicítce už nejsou na vrcholu svých fyzických sil a kondice, právě ony věnují více pozornosti svému zdraví a staví se zodpovědněji také ke zdravotnímu stavu svého budoucího dítěte. Navíc platí, že ženy, které nerodily, bývají často ve věku 34 let v lepší fyzické kondici než ženy, které první dítě porodily v osmnácti nebo dvaceti. Přestože věk 34 let je pro první dítě možná ideální, odborníci upozorňují, že již po 35. roce věku začíná klesat hladina ženských pohlavních hormonů a s tím se také snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Proto je vhodné pomýšlet na mateřství o něco dříve; odbor­né zdroje opět udávají ideální rozmezí: je jím věk 27 až 34 let.


  14:29,  aktualizováno  31. března 2019 13:41