Pes Tonda chytil rýmu a kočka Agáta má blechy. Hrozí vám nebezpečí? A naopak, mohou se vaši miláčci nakazit vaší angínou?

Mít doma čtyřnohého mazlíčka znamená nejen každodenní příval lásky, ale i riziko onemocnění. Pokud dbáte na hygienu a na pravidelné kontroly zvířat, nemusí vás představa, že se na vašem gauči převaluje koťátko, zas tak děsit. Nezapomínejte ale, že i tak od nich můžete chytit nejrůznější parazity nebo třeba plíseň. Jednou z nejnebezpečnějších parazitárních chorob, která se objevuje jak u psů, tak u koček, je toxokaróza, tedy napadení škrkavkami. Hlavním zdrojem bývají štěňata a psi do dvou let.


„Vývojová stadia těchto červů, kterými jsou vajíčka mikroskopické velikosti, mohou být po pozření člověku nebezpečná. Vajíčky škrkavek se člověk může infikovat v nečistém prostředí, ona se v jeho těle vyvíjejí a larvičky putují krví a mohou v některých orgánech způsobit problémy,“ popisuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Larvy se mohou dostat například do jater, plic nebo i do oka. Příznaky nakažení toxokarózou jsou teploty, únava, bolest kloubů a svědění kůže. Vyhnout se této chorobě přitom tak těžké není, je potřeba důsledně dbát na hygienu a psy i kočky už od štěněte, respektive kotěte, pravidelně vyšetřovat a odčervovat.Nebezpečná koťata?


Kočky kromě toxokarózy přenášejí také obávanou toxoplazmózu. Jejím hlavním zdrojem jsou vajíčka prvoka Toxoplasma gondii vylučovaná trusem nemocných koček, nejčastěji koťat

starých tři až sedm měsíců. Člověk se může infikovat nepřímo z nečistého prostředí, kde se vyskytovaly nemoc-né kočky, ale i při práci na zahradě, anebo při porcování a ochutnávání

syrového masa před jeho tepelnou úpravou. 


„Největší problémy mohou mít děti a zejména těhotné ženy, kdy horečkami doprovázené onemocnění může poškodit i plod. Je však potřeba uvést, že pokud není organismus oslabený jinou nemocí, s nákazou se vyrovná a překoná ji jako běžné chřipce podobné onemocnění,“ dodává Duben s tím, že nicméně i poté má uzdravený v těle cysty, které čekají, zda mezihostitele nesežere nějaká kočkovitá šelma, v jejíchž útrobách prvok dospěje, začne se množit a vylučovat vajíčka.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:33