Tukové zásoby v oblasti břicha jsou problémem mnoha žen i mužů. Nejde však jen o estetickou záležitost. Co o vás vypovídají tukové polštářky?

PAS

Obvod pasu můžeme často využít jako kritérium k posouzení zdravotního stavu. Jestliže si ženy naměří kolem pasu 80 centimetrů a více a muži přes 94 centimetrů, je třeba zpozornět. Tyto míry značí nadváhu. Obvod pasu nad 88 centimetrů u žen a 102 centimetrů u mužů pak představuje závažné zdravotní riziko. Tuku na břiše se nej-lépe zbavíte kombinací aerobního cvičení s vyváženým jídelníčkem. Pevnost bříška zaručí pravidelný posilovací trénink.


ZADEČEK

Jeho tvar ovlivňuje několik faktorů. Prvním je genetika. Ta určuje především to, do jakých tělesných partií se tuk ukládá přednostně, ale má také vliv na šířku pánve a boků. Významnou roli pak hraje i množství podkožního tuku a svalové hmoty v těchto paritích. Genetické dispozice sice vlastními silami nezměníme, ale díky cvičení a správně sestavenému jídelníčku můžeme zadeček hezky vytvarovat.


STEHNA

Hromadění tukových zásob ve stehnech a hýždích je typicky ženskou záležitostí. Dobrou zprávou je to, že takové rozložení tuku v těle je mnohem méně zdravotně rizikové než ukládání tuku v oblasti pasu, které trápí většinou muže. Omezte smažená jídla, bílou mouku, cukry, alkohol a cigarety. Přispívají ke vzniku celulitidy.