Co jsou novinky a co pouze marketingové taháky?

Liposukce, tedy chirurgické odsátí tuku, patří již několik desetiletí k nejpopulárnějším zákrokům estetické medicíny. Odsávat tuku začínali lékaři nejprve zcela „nasucho“, později si vzali na pomoc tumescenční roztok, který rozpouští tuk, a tak usnadňuje jeho odsávání. Posupně se zlepšovaly technologie a operační sály ovládla vibrační liposukce. Oproti předchůdkyním byla šetrnější ke tkáním, méně bolestivější pro pacienta. Dalším stádiem byla tzv. Vaser Liposuktion, neboli ultrazvuková liposukce. Ta se již zajímala nejen o to, kolik tuku bude odstraněno, ale začala poprvé řešit i to, jak bude vypadat kůže nad odsátou oblastí. Díky působení ultrazvuku skutečně k lehkému vypnutí pokožky došlo. A to je také trend, kterým se vývoj liposukčních technik ubírá v současnosti. Zřejmě proto ultrazvukovou nebo laserovou liposukci zavádějí některé kliniky jako žhavou novinku. „Důvodem bude patrně to, že jak ultrazvuk, tak laser již překonala radiofrekvence, a tak se pořizovací náklady na starší typy přístrojů snížily,“ vysvětluje MUDr. Ján Pilka, plastický chirurg Asklepionu.Radiofrekvenční liposukci BodyTite používají v Asklepionu jako jediní v republice již od roku 2012 a výsledky ukazují, že ideální liposukční technika byla nalezena. BodyTite je 2x efektivnější než laserová či ultrazvuková liposukce. Současně rozpouští tuk a vypíná kůži, sjednotí tvar kontur a koaguluje cévy, takže celý zákrok je méně bolestivý a hojení je rychlejší. Další výhodou je také to, že radiofrekvenční liposukce BodyTite se osvědčila i u klientek s vyšším BMI, proto které dosud chirurgové liposukci příliš neodporučovali.


Když operace víček nestačí, nastupuje Browlift

Endoskopický browlift není úplná novinka, používá se od roku 1992. Je to chirurgický zákrok, který pozdvihne pokleslé čelo, obočí a současně omladí vzhled očí. Tak skvělého výsledku „pouhou“ operací horních víček nikdy nelze dosáhnout. „Děláme málo faceliftů na to, jak moc omladíme v Asklepionu obličejů,“ dodává k celé problematice doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., ředitel kliniky. Omlazující efekt browliftingu je totiž ohromující.Gravitace je neúprosná. Jak stárneme, jednotlivé části obličeje nám klesají dolů. Poměrně dobře to můžeme pozorovat, ještě než oslavíme čtyřicítku. Kůže se ze závěsného aparátu kostí a chrupavek s věkem povoluje. S poklesem kůže na čele, které je z celého obličeje asi nejnáchylnější, dochází současně k poklesu obočí. Následkem toho se nám vytvoří nadbytek kůže na horních víčkách. Celkový vzhled obličeje začne působit podmračeně, unaveně a staře. Mnohdy vypadáme starší, než ve skutečnosti jsme. V tu chvíli se rozhodujeme pro chirurgický zákrok, který by naše oči zbavil tíhy nadbytečné kůže a vrátil nám jasný mladistvý pohled. Často se zaměřujeme na oblast očí a žádáme operaci víček.


V případě poklesu obočí a čela ale není obyčejná blefaroplastika (operace horních víček) tím správným řešením. Nevyřeší totiž celkově podmračený vzhled a pokleslou kůži v oblasti obočí a čela. Proto chirurg přistoupí ke komplexnějšímu zákroku browliftu a temporal liftu. Protože řezy jsou vedeny ve vlasaté části hlavy a jejich velikost nepřekročí 2 cm, nejsou jizvy vůbec po tomto typu liftingu viditelné. V případě vysokého čela a řídkých vlasů, kde by byly jizvy na čele a spánkové oblasti patrné, používáme v Asklepionu tzv. Transblefaroendotine, který zavádíme přes operační pole při operaci horních víček a uchytíme ho na vnější straně kosti nadočnicového oblouku.  11:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:24