Patří k asi nejznámějším vitaminům nejen v péči o zdraví. Céčko totiž umí rozjasnit povadlou pleť a funguje také v boji proti vráskám.

Nejznámějším ovocem plným vitaminu C je citron. Pomáhá zvýšit imunitu je účinnou prevencí proti rakovině, kardiovaskulárním chorobám, močovým kamenům, pomáhá k rychlejšímu spalování tuku a často je využíván také v kosmetickém průmyslu. Velké množství vitaminu C najdete třeba v šípku, pomerančích, kiwi či rakytníku, dále v bramborách, rajčatech, paprikách nebo třeba v papáje.

Je libo peeling?

Vrstva odumřelých buněk způsobuje, že pleť vypadá šedě a matně. Jemný peeling jí dodá nový, svěží vzhled, účinně ji zbaví zanesených nečistot a stimuluje prokrvení. Vyzkoušejte proto domácí cukrový peeling, který si snadno připravíte sama.

Recept: Smíchejte 4 polévkové lžíce cukru s 5 polévkovými lžícemi olivového oleje a trochou šťávy z citronu. Směs naneste jemnými krouživými pohyby na vlhkou pokožku promasírujte a pak důkladně opláchněte vlažnou vodou.

Péče s céčkem

Vitamin C obsažený v krémech či sérech zachycuje agresivní kyselinové sloučeniny a neutralizuje je – tím pádem chrání pokožku. U kosmetických výrobků je proto často označován jako látka působící proti volným radikálům či antioxidant.

Navíc céčko stimuluje v těle produkci kolagenu, a tím mimo jiné zlepšuje pevnost a pružnost pleti. Pomáhá při redukci vrásek a vyhlazuje kontury. 

V koncentrovanější formě vitamin C pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky, čistí a stahuje póry a rozjasňuje pleť. Dokonce také dokáže zesvětlit pigmentové skvrnky.

Důležitý doping

Pro zdraví, ale i pro krásu je třeba tělo pravidelně zásobovat také vitaminem A, B, D či E a dalšími. Například vitamin E prospívá nejen pleti, ale i vlasům a nehtům.