Jeden by řekl, že každodenní rutina v podobě koupání a sprchování není žádná věda, ale je tomu naopak. Základní hygiena má totiž význam nejen pro naše celkové zdraví a pocit pohody, nesprávný postup se může negativně promítnout také na kondici kůže celého těla.

Sprchování a koupání dobře působí na náš celkový pocit pohody, již po pár krátkých minutách se cítíme osvěžení, plní energie a relaxovaní. Ovšem musíme si uvědomit, že důkladné umytí je hlavně prvním krokem v samotné péči o pokožku. 

Po celý rok je potřeba myslet na všechny pravidla v péči o pokožku. Jen tak se vyvarujete jejího poškození.

Po celý rok je potřeba myslet na všechny pravidla v péči o pokožku. Jen tak se vyvarujete jejího poškození.

Díky mytí odstraníte nečistoty, pot, kožní maz a zápach, jenže je potřeba zohlednit další velmi podstatný aspekt, a tím je samotná kůže. Určitě se nevyplácí v tomto směru šetřit a podceňovat typ pokožky. V dlouhodobém horizontu se může opomíjení výběru produktů a celkově nesprávně prováděný koupelový rituál projevit v podobě různých neduhů, které již tak namáhané kůži těla vůbec nesvědčí.

Tuhé mýdlo, sprchová pěna, mycí olej či gel?

Na konzistenci až tak nezáleží. Samozřejmě za předpokladu, že nyní nebereme v potaz obličej, krk a dekolt. Tyto partie si totiž žádající zcela odlišnou péči. Pro zbytek těla se hodí výrobky šetrné, co nevysušují. Mají hodnotu pH kůže, obsahují složky, které doplňují do pokožky v první řadě lipidy, ty se z těla každým opláchnutím vyplavují, jsou pro zdravý vzhled a ochrannou bariéru kůže nepostradatelné. 

Pozornost věnujte i stavu kůže. Když dojde k narušení funkce pokožky, stane se následně citlivější a je náchylnější k vysušování, infekci a alergickým reakcím. Nezbytností je produkt dermatologicky otestovaný.

Rada: Odpočinete si ráda ve vaně? Pak musíte vědět, že během relaxace se nedoporučuje být ve vodě déle než 20 minut, teplota koupele by měla být mezi 37–38 °C.

Ač je chvilka ve vaně příjemná, pamatujte, že voda kůži vysouší. Nesetrvávejte proto ve vodě pravidelně příliš dlouho.

Ač je chvilka ve vaně příjemná, pamatujte, že voda kůži vysouší. Nesetrvávejte proto ve vodě pravidelně příliš dlouho.

Nyní se zaměřme na obličej, krk a dekolt. Zde se ženy dopouští velkého prohřešku, kdy neřeší, co na pleť nanášejí. Kostka mýdla přeci stačí, myslí si… Rozhodně nikdy na tvář nepoužívejte klasická mýdla! Ty tenkou vrstvu pokožku skutečně velmi vysušují, dráždí ji. Vybírejte speciální kosmetiku určenou právě na výše zmíněné části. Složení je mnohem šetrnější, obsahuje více pečujících složek.

Pozor: V případě, že dojde k narušení ochranného pláště, například používáním nevhodných mycích prostředků nebo příliš častým mytím, pH pokožky se začne přibližovat k neutrálnímu, které je však ideálním prostředím právě pro patogenní organismy. Pokud dojde k narušení kyselého pláště pokožky používáním klasického mýdla obsahujícího alkalické složky (běžně má pH zhruba 12), trvá obnova na hodnotu pH 5,5 u zdravého jedince zhruba tři hodiny, u dětí a starších lidí je tato doba ještě delší. A čím déle tento proces trvá, tím vyšší je riziko poškození pokožky. V ohrožení jsou také lidé se sklony k atopickým ekzémům, s velmi suchou pokožkou či alergici, kteří by měli výběru mycích prostředků věnovat zvýšenou pozornost. U citlivé i normální pleti je vhodné postarat se o její hydrataci po mytí vhodným krémem, aby byl doplněn tukový filtr pokožky. 

Kůže v těhotenství si žádá speciální péči. Vybírejte produkty do koupele šetrného složení s vyživujícími složkami. Vhod přijdou kvalitní oleje.

Kůže v těhotenství si žádá speciální péči. Vybírejte produkty do koupele šetrného složení s vyživujícími složkami. Vhod přijdou kvalitní oleje.

Přísně tajné

Opominout nesmíme ani intimní hygienu. Choulostivé partie mají oproti tělu vlastní mírně kyselé pH, to představuje pomyslný štít před škodlivými bakteriemi a infekcí, zároveň podporuje zdravou mikroflóru. Tu je ale potřeba i tak chránit.

Zcela nevědomky lze narušit přirozenou obranyschopnost, ona totiž obyčejná návštěva toalety na návštěvě či v obchodním centru může napáchat paseku. Nepříjemnosti v intimních místech může způsobit také například běžná nemoc, užívání antibiotik, stres, těhotenství, ale i menstruace. 

Je tedy skutečně nutné si pro tyto účely pořídit kvalitní mycí přípravky pro citlivé místečko, bránit svou přirozenou obranyschopnost můžete také s použitím zásaditých sprchových gelů. Vaše tělo bude lépe schopné čelit útokům mykóz, výtoků či zánětů.