Vráska, to je vlastně obyčejný záhyb kůže. Linky, vrásky, rýhy se nejčastěji vyskytují na obličeji, krku a pažích, ale mohou být kdekoli na těle. S přibývajícím věkem stárne kůže, zpomaluje se buněčná obnova, v těle klesá (už od 20. roku věku) hladina kolagenu a elastinu – bílkovin, nacházejících se v kůži, zodpovědných za její pevnost pružnost.
Víte, že každým rokem ztrácíme kolem jednoho procenta kolagenu a ve věku kolem padesátky obsahuje kůže jen polovinu původního množství kyseliny hyaluronové?
Postupem času se pokožka ztenčuje, vysušuje a ztrácí pružnost a... vznikají vrásky. Když už to musí být, proč tomu ještě napomáhat?
V zásadě dělíme vrásky na statické a dynamické mimické. Ty dynamické vznikají stahováním svalů, které má na svědomí naše mimika (smích, mračení, mhouření očí, krčení čela aj.) nebo často opakované pohyby obličeje (třeba stahování úst kolem cigaret při kouření). Objevují se obvykle po třicítce, s věkem se prohlubují a většinou se stávají trvalou „ozdobou“ tváře.
Statické vrásky přicházejí na řadu, když spodní vrstvy kůže povadnou a zpomalí se produkce kolagenu. V zrcadle si jich na obličeji všimneme obvykle kolem čtyřicítky.
„Zbytečné“ vrásky
Co hledat v kosmetice?
|
Vznik vrásek ovlivňuje řada vnějších i vnitřních faktorů, které způsobují předčasné stárnutí pokožky, a tím vznik „zbytečných“ vrásek. V první řadě je nadměrné vystavování bez dostatečné sluneční ochrany (tzv. fotostárnutí).
Pozadu ale nezůstávají ani kouření, stres, málo spánku, nedostatečný pitný režim, nevhodná strava, přemíra alkoholu či kávy a další. Nesmíme zapomenout ani na genetiku: jak je na tom s vráskami vaše maminka, babička či prababička.
Masáž a jóga
Jemná šetrná masáž obličeje zvýší proudění krve a pomáhá uvolnit svaly, čímž přispívá k odstranění nebo zjemnění linek a vrásek. Vždy masírujte s olejem nebo krémem a na pomoc si můžete vzít i gua sha kámen. Skvělá je tzv. obličejová jóga, která vám pomůže vrásky ve tváři redukovat.
Tak například: trápí vás vrásky na čele a mezi obočím? Uvolněte obličej, dívejte se před sebe a pak oči střídavě „vyvalujte“ a vracejte do normální pozice. Nezvedejte přitom obočí a nekrčte čelo, můžete si pomoct tím, že si okolí očí „podržíte“, jako byste držela dalekohled. Oblíbený cvik je také vykulit oči, současně vypláznout jazyk, jak nejdál to jde, a povolit.
Prevence pomáhá
- Nikdy se nemračte!
- Žijte zdravým životním stylem s dostatkem pohybu na zdravém vzduchu.
- Jezte vyváženou stravu s dostatkem vitaminů A, C, B a E, selenu, zinku, antioxidantů, bílkovin a dalších látek.
- Myslete na dostatečný odpočinek a spánek. Důležitá je i vhodná poloha při spaní, což je na zádech, aby se tvář nevrásnila o polštář. Povlak na polštáři by měl být co nejhladší, aby se co nejméně třel o obličej.
- Chraňte pokožku před sluncem přípravky se SPF po celý rok, nejen v létě.
- Pleť dvakrát denně – ráno a večer – jemně, ale důkladně čistěte, respektive odličujte. Pravidelně a bohatě ji hydratujte – zralá pokožka je sušší a sušší.
- Používejte pro pleť vhodné pečující anti-agingové přípravky.
Slovníček
|