Obaly na kosmetice jsou stále její nedílnou součástí, které se jen tak zbavit nejde. Pokud totiž milujete poznávání nových krémů, šampónů, bází a masek, nejde najednou z ničeho nic obrátit a přestat je kupovat. Můžete však eliminovat plastový odpad, který s jejich nákupem a používáním vzniká.

Odborníci na životní prostředí se shodují, že plastový odpad se stává velmi závažným problémem. Podle Světového ekonomického fóra se předpokládá, že bude v roce 2050 v oceánech více plastu než ryb. Právě kosmetický průmysl je jedním z těch, které k této nemilosrdné prognóze svou existencí přispívají. Kosmetický průmysl totiž podle Euromonitoru vygeneruje ročně desítky miliard plastových obalů.

Bez obalu

Nejzřejmější variantou, která se nabízí, je začít kupovat bezobalovou kosmetiku. Ta se postupně rozrůstá a po České republice už najdete několik značek i obchodů, které nabízí některé kosmetické produkty bez obalu. Mají je naskladněné ve velkém množství, vy si přinese vlastní obal a ten si naplníte. Obal můžete znovu vymýt a příště naplnit zase jiným produktem. Naprosto dostupnými se staly například tuhé šampóny a kondicionéry. Ty najdete dokonce i v konvenčních drogeriích. Sice nejsou úplně bez obalu, chrání je však pouze obyčejný papírový obal. Ten pochopitelně znamená podstatně nižší zátěž pro životní prostředí než lahev vyrobená z panenského plastu.

Raději sklo

Produkty jako masky na vlasy, denní a noční krémy nebo krémy na ruce nabízí možnost výběru. Rozhodnete se raději pro plastové tuby nebo skleněné kelímky? Skleněný obal navíc můžete znovu použít na schování různých maličkostí, na koření v kuchyni nebo třeba pro nákup bezobalové kosmetiky. Skleněný kelímek od krému patří do udržitelného cyklu, který se může stát vaším novým standardem.

Znovu plnitelné produkty

U dekorativní kosmetiky si asi jen velmi stěží budete kupovat oční stíny nebo rtěnku bez obalu. Pravděpodobnější variantou je zakoupení takových produktů, které po vypotřebování můžete vyměnit za nové. Slouží tak například magnetické paletky na tvářenky, oční stíny i lesky na rty. Zakoupíte si paletku a do ní potom vkládáte už jen samotné stíny nebo lesky v tenkých hliníkových obalech. Díky magnetu v paletce drží a vy se zbavíte zbytečného plastové zavírání u každého stínu.