Právě na podzim a v zimě je kombucha vynikající možností, jak detoxikovat organismus a vyzbrojit ho proti infekcím. Tenhle čajový zázrak vám navíc bude také chutnat. Trochu připomíná perlivý cider nebo burčák. Kromě kombuchy mají stejný účinek i další fermentované nápoje, jako je například vodový kefír a chlebový kvas.
Co je to kombucha?
Populární asijský šumivý nápoj vzniká kvašením slazeného zeleného nebo černého čaje za pomoci přidaných kvasnic a bakterií, jejichž tvar připomíná houbu. Kombucha se údajně pila už ve starověké Číně před 2200 lety. Tehdy, stejně jako dnes, se část „houbové“ kultury darovala přátelům a příbuzným. Kombucha bývá také považována za elixír života.
Varianta s ovocem
Kombuchový čaj můžete dochutit ovocem či bylinkami. Do hotového nálevu prostě přidejte to, co vám chutná. Nádobu dobře uzavřete a nechte stát při pokojové teplotě další 1–3 dny.
Základní recept na kombuchu
Na cca 2,8 litru: Přiveďte k varu 1 litr vody a vhoďte do ní 24 g lístků zeleného nebo černého čaje. Louhujte 8–10 minut, potom vmíchejte 180 g cukru a nechte ho úplně rozpustit. Sladký čaj a 1,8 litru vody nalijte do velké, důkladně vymyté skleněné nádoby. Přidejte kulturu (násadu) a 200 ml zákvasu, který zapůsobí jako „startér“. Nádobu zakryjte utěrkou a upevněte ji kolem hrdla gumičkou. Sklenici pak postavte na tmavé teplé místo (ideální je teplota nad 19 °C) a nechte za mírného přístupu čerstvého vzduchu fermentovat 5–10 dní.
Štíhlá s domácí kombuchou
Čajovou „houbu“, startovací zákvas i kefírové krystaly si lze pohodlně objednat na internetu od různých dodavatelů (například na stránkách www.prozdravi.cz nebo www.kombucha.people.cz). Když je pak fermentovaný čaj hotový, můžete si ho během dne dopřát asi tři sklenice.
Proč to funguje? Probiotické bakterie jsou ve fermentovaných potravinách a nápojích obsažené ve vysokém počtu. Pomáhají potlačovat „špatné“ bakterie, které se živí především cukrem. Výsledkem je, že nepociťujete velký hlad.
Fermentací ke štíhlosti
I když se zpočátku při přípravě kombuchy přidává cukr, je v hotovém nápoji už zhruba z 95 procent odbourán. Místo něj vytvoří obsažená vláknina a přirozené enzymy zdravé prostředí ve střevech, čímž se podpoří látková výměna, spotřeba kalorií i odbourávání tuku.
Další účinky
Díky kombuše navíc tělo posílíte proti rýmě a dalším nepříjemným obtížím. Hodnoty pH v tomhle nápoji likvidují původce nemocí ve střevech. Začnete-li pít kombuchu, bude z toho dlouhodobě profitovat celý váš imunitní systém – a zima ať si klidně přijde!
Probiotické nápojeChlebový kvas Na cca 1 litr: Asi 250 g zrn klasické pšenice nebo špaldy máčejte přes noc ve studené vodě ve vysoké nádobě (musí bobtnat minimálně osm hodin). Pak je přendejte do síta a pečlivě propláchněte. V sítu je nechte přikryté další 2 dny klíčit a každý den je přibližně 2–3krát propláchněte. Potom je nechte důkladně okapat. Naklíčené zrní dejte do čisté velké nádoby a přilijte 1 litr vody. Nádobu zakryjte ubrouskem nebo utěrkou a připevněte gumičkou. Takhle ji nechte stát 2 dny při pokojové teplotě. Nakonec tekutinu slijte přes jemné síto do čisté lahve. V lednici nápoj vydrží 5 dní. Doba přípravy: asi 4 dny Vodový kefír Na cca 1 litr: Do vysoké nádoby nalijte 1 litr vody a přidejte 80 g cukru. Dřevěnou lžící roztok míchejte tak dlouho, až se cukr úplně rozpustí. Potom do tekutiny vmíchejte 2–3 lžíce krystalů vodového kefíru (takzvané tibi krystaly), 20–30 g rozinek a 1–2 plátky chemicky neošetřeného citronu. Nádobu postavte na teplé místo a uzavřete jenom lehce, aby tvořící se kyselina uhličitá měla kudy unikat. Přibližně po 2–3 dnech je kefírový nápoj hotový, v ledničce vám vydrží až 4 týdny. Důležité upozornění: Kefírové krystaly nesmějí přijít do kontaktu s kovem! Doba přípravy: asi 2–3 dny |