Masáže jsou nejen příjemné, ale i léčivé. O tom není pochyb. V našem těle je totiž propojené všechno se vším, a tak vás stisk správného místa může zbavit migrény, alergie, únavy i problémů s játry.

Obyčejný lidský dotyk dokáže zázraky. Když vás partner vezme za ruku, nejenže okolí vzkazuje, že k sobě patříte, ale také vám dává pocit jistoty a oporu. Pohlazení maminky dokáže ulevit nemocnému dítěti, objetí zase dospělému se zlomeným srdcem. To všechno nám totiž dokazuje, že na světě nejsme sami. I když nás ovládají dotykové telefony a tablety, jeden druhého se dotýkáme čím dál méně. Přitom jde o zcela přirozenou věc. Velkou potřebu kontaktu mají například novorozenci. Miminka, která jejich blízcí často hladí a chovají, prospívají mnohem lépe než ta, která mají dotyků nedostatek. Jsou také klidnější a celkově zdravější. Dotyky zkrátka léčí.Zatímco my se spoléháme spíše na léky, východní medicína si je schopností lidských rukou velmi dobře vědoma. Pracuje s ní hned několik terapeutických metod. V reiki léčitel přikládá dlaně na různá místa, a předává tak pacientovi energii, shiatsu pro změnu pomocí masáže obnovuje energetickou rovnováhu těla. Velmi oblíbená je i reflexní terapie.


Čarovná masáž

Tímto způsobem léčili už starověcí Egypťané, pak se na ni ale postupně zapomnělo, teprve v 19. století se znovu dostala do povědomí vyznavačů alternativní medicíny. Základním předpokladem je to, že každý orgán v těle je nervově a energeticky spojen s určitou ploškou na těle. Tato místa najdeme na uších, okolo očí, na rukou, klíčních kostech a nejčastěji na nohou. Tam jsou také nejvýraznější, a jejich masáž bude mít proto nejsilnější léčebné účinky.Jak konkrétně jsou reflexní zóny s příslušnými orgány spojené, nevědí ani ti nejlepší terapeuti, ale předpokládá se, že toto propojení mozek vědomě nekontroluje, a patří proto k takzvanému autonomnímu nervovému systému. Důkazy o tom, že masáže fungují, nicméně přineslo hned několik studií. „Při masážích reflexních zón na nohou bylo pozorováno zvýšené prokrvení orgánů, které svědčí o spojitosti s masírovanou zónou,“ uvádí Monika Schaefer, autorka knihy Reflexní masáže. Na klinice v Innsbrucku zase zjistili, že při masáži plošky odpovídající ledvinám se zlepšil průtok krve v těchto orgánech a navíc se pacientovi celkově ulevilo včetně toho, že se lépe vyspal.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:17