Ve třiceti

Ještě častěji si však prsa nechávají upravit ženy po třicítce, především maminky. Důvod je zřejmý, na jejich těle se podepsalo těhotenství a kojení a jejich ňadra mohou být ochablá a pokleslá. Mateřství se projeví i na břiše, kde se ukládá tuk a povolují svaly. I s tím si ale umí chirurgové hravě poradit.


Na rozdíl od postavy poznamenané těhotenstvím si po třicítce nemusíte dělat těžkou hlavu s pletí. Objevují se první mimické vrásky a pokožka je pravděpodobně sušší, než bývala, nejde ale o dramatické změny. Nejdůležitější je pleť dobře hydratovat a předcházet prvním známkám stárnutí. „Ověřeným ošetřením je mezoterapie nezasíťovanou kyselinou hyaluronovou, například přípravkem Cristal, který se aplikuje do střední vrstvy kůže, kde intenzivně hydratuje a tak vypíná pokožku,“ popisuje Hana Zimovčáková z Body kliniky plastické chirurgie.

Větší invazivní operace, jako například face-lift, podle ní u takto starých žen potřeba nejsou, doporučuje volit menší estetické zákroky, které zlepší celkový stav pleti, podpoří její prokrvení a obnovu buněk. Ve čtyřiceti

Jakmile se přehoupne čtyřicítka, začnou se změny projevovat výrazněji. Pleť ztrácí barvu, je povadlá a ztenčuje se, regenerační procesy se totiž zpomalují. Kolem úst, očí a na čele se už objevují hlubší vrásky, proti kterým pouze krémy nepomohou. Ztrátu pružnosti a pevnosti má na svědomí úbytek kolagenových a elastinových vláken, obrovský podíl na všech změnách má také rozkolísaná hladina hormonů.


Lékaři doporučují metody, které nejen odstraňují vrásky, ale zároveň pleť aktivují a podporují obnovu buněk. „U zralejší pleti se dosáhne omlazujícího efektu kombinací plazmaterapie a výplňových materiálů s kyselinou hyaluronovou. Tím je možné zvýraznit lícní kosti, zlepšit klenutost obočí a modelovat rty,“ vysvětluje doktorka.

Ženy po čtyřicítce často podstupují ještě jeden typ zákroku, a to odstranění povislých víček, která mimo jiné zhoršují zrak. Všímat byste si však měla i svých nohou. Původně drobné žilky se totiž mohou změnit v silnější křečové žíly.


V padesáti

Po padesátce klesá v organismu hladina estrogenu a to má na tělo velmi negativní vliv. V kůži ubývá kolagenu a elastinu, následkem toho je pleť dehydratovaná a ztrácí pružnost. Až o polovinu se snižuje její schopnost regenerace, a vrásky se proto prohlubují.


Teprve nyní je podle odborníků čas na botox. Podle Ivety Hrabálkové je jeho výhodou to, že po dobu účinku injekce mimické svaly odpočívají, a netvoří se tak další vrásky. Ochabující pleť v obličeji se však dá pozvednout i bez chirurgického zákroku. Linie obličeje účinně vytvaruje kyselina hyaluronová aplikovaná do vybraných míst. Dalším problémem jsou ve středním věku vlasy. Začínají šedivět, ztrácejí kvalitu a více padají. Jejich transplantace ale v tomto případě není řešením, používá se až u zcela lysých ploch.

Mezi nejčastější zákroky u padesátiletých pacientek patří operace horních a dolních víček a vypnutí kůže na obličeji a krku. Současně s víčky se opravuje i pokleslé obočí, obličej se díky tomu prozáří. Někdy lékaři upravují také povolenou kůži na vnitřních stranách paží a stehen, problém s ní mají především ženy, které dříve výrazně zhubly. Měnící se rozložení tuku na těle se pak dá snadno vyřešit liposukcí.


  8:13,  aktualizováno  25. března 2019 21:22