Vědět, jaký typ pleti máte, je k nezaplacení. Nejen že ušetříte za přípravky, které jsou pro vaši pokožku nevhodné, správnou péčí docílíte vytoužené zdravé a krásné pleti. Jak jednoduše zjistit, jaký typ pleti je ten váš?

Typ pleti ovlivňuje především genetika, ale svou roli může hrát také životní styl, jídelníček, hormonální změny nebo třeba roční období. Základní typy pleti jsou celkem čtyři – normální, suchá, mastná a smíšená. Každá má trochu jiné potřeby a žádá si tak rozdílnou péči. Víte, jak se o svoji pokožku starat a jaké přípravky se hodí právě pro vás?

Smíšená až mastná pleť

Mastnou pleť poznáte jednoduše podle lesklého filmu na obličeji, rozšířených pórů, černých teček a zánětlivých komedonů. Ze všeho nejdůležitější je pleť důkladně čistit a zároveň ji extrémně nevysušovat. Vyhněte se proto používání pleťových vod a čisticích tonik s obsahem alkoholu. Dlouhodobé přesušování pokožky vede k intenzivnější sekreci kožního mazu, pleť by tak paradoxně byla ještě mastnější než dříve. Nezapomínejte, že i problematická pleť vyžaduje hydrataci. Zvolte krémy lehčí gelové textury, které ji nebudou zbytečně zatěžovat.

Pokud projevy mastné pleti sledujete pouze v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada), zatímco tváře, víčka a krk máte spíše sušší, hovoříme o smíšené pleti se sklony k mastnotě. V takovém případě rozhodně nepoužívejte přípravky pro mastnou pleť. Jen byste si tváře ještě více vysušila. Základem je šetrné čistění a důsledná hydratace. Mastnější oblasti ošetřujte gely s lehčí texturou, naopak na sušší místa používejte hutnější krémy nebo přímo oleje.

Pozitivní zprávou je, že mastný film pleť chrání proti vysychání, proto se majitelky mastné a smíšené pleti nemusejí obávat předčasných vrásek.

Normální pleť

Normální pleť je snem snad všech žen. Pokožka je na dotek hebká, bez vrásek, póry jsou zatažené. I pleť s tak dobrými dispozicemi však potřebuje péči. Odličujte a čistěte ráno i večer a pro udržení zdravého vzhledu nezapomeňte pleť dostatečně hydratovat.

Suchá pleť

Suchá pleť se projevuje nepříjemným pnutím, šupinkami, mravenčením nebo začervenáním. Chybí jí totiž mazový film, který by ji chránil, proto se mohou také rychleji tvořit vrásky. Suchá pokožka bývá často navíc citlivá – snadno se podráždí.

Vsaďte na produkty, které pleť vyživí a rozzáří. Hutnější krémy používejte na noc, na den zvolte lehčí, spíše hydratační. V zimním období můžete sáhnout také po pleťových olejích. Pro čistění jsou vhodné zejména krémové přípravky a micelární vody.

Citlivá pleť

Citlivá pleť netvoří jednoznačný typ pleti. Senzitivní se může stát pleť suchá, normální, smíšená i mastná. U citlivé pleti je oslabena bariérová funkce kůže, proto je náchylná na změny teplot a hned se podráždí (zčervená, objeví se na ni šupinky, svědí a pálí). Tento typ pleti vyžaduje pravidelnou a důkladnou péči, je potřeba ji neustále mazat. Zcela se vyhněte peelingům a parfémovaným přípravkům, jejich používání by stav pokožky mohlo ještě zhoršit.

TIP: Pokud je vaše pokožka suchá a zároveň citlivá, vsaďte na péči od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť. Vyzkoušet můžete například micelární vodu Optimal Tolerance pro zklidnění pleti, která odstraní zbytky make-upu a nečistot. K hydrataci naneste intenzivní hydratační péči Hyalurogel Rich, a to jak ráno, tak večer.

Externí obrázek
  15:44