Máte někdy dojem, že vás vaše hříva nenávidí? A mstí se vypadáváním, maštěním, lupy, případně svěděním? Víme, jak se s ní opět skamarádíte.

Ráno jste si umyla vlasy. Byly tak mastné a nechutné, že jste se styděla jít mezi lidi. Večer ale zjišťujete, že už moc čerstvě nevypadají. Řešíte, jestli si je máte umýt znovu, protože vyrážíte na rande a u svého přítele možná přečkáte noc. A ráno budou znovu mastné a nechutné, ale vy si je nestihnete umýt, protože oba spolehlivě zaspíte. Nebo jiný případ. Ze svého šatníku smutně vyřazujete všechny černé svetry a košile, protože vám je už po hodině nošení hyzdí lupy. Vaše lupy. Ach jo. Přemýšlíte, co se svou hlavou můžete udělat? Předkládáme vám návody, jak se svými vlasovými problémy zatočíte.

Když vás trápí: urputné svědění


Co se děje: Neuplyne minuta, abyste si rukou nezajela do pramenů a nervózně se nepoškrábala? A svrbění dokonce doprovázejí i ohavné šupiny a strupy? Důvodů, proč vám svědící vlasová pokožka otravuje život, existuje hned několik. Na vině může být i docela nevinný šampon. Některé přípravky vám nemusejí sednout a dokonce můžou vyvolat alergickou reakci. Do spousty vlasových čističů se totiž přidává velké množství takzvaných detergentů, které sice zvyšují mycí schopnosti a vytvářejí bohatou pěnu, ale citlivé pokožce způsobují podráždění. „Kůži můžou vyprovokovat i některé stylingové přípravky, především laky na vlasy, obzvlášť když si je nanášíte příliš blízko k pokožce. Kůži ale často dráždí i prach a cigaretový kouř,“ upozorňuje plzeňská tricholožka Alena Šamanová.

Řešení:
Vystopujte, jestli se svědění neobjevuje hlavně po mytí vlasů. V takovém případě vyhoďte čistidlo do koše nebo ho přenechte méně citlivé kamarádce. Své háklivé kůži raději pořiďte šampon na přírodní bázi, který sice nijak vydatně nepění, ale zase neobsahuje dráždivé chemikálie. Pokud jste ale ve vlasech objevila velké odlupující se šupiny a červené skvrny, může se jednat o seboroickou dermatitidu, což je nemoc podobná lupénce, která se často objevuje i v obočí, v uších a u nosu. V takovém případě jděte rovnou navštívit dermatologa.

  10:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:49