Nestoudná herečka a modelka, zkrátka erotický sexsymbol osmdesátých let.

Americká herečka narozená jako Kimila Ann Basinger je jedna z šesti dcer muzikanta Donalda a modelky Ann Basingerových. V sedmnácti letech zvítězila v několika soutěžích krásy. To jí zvedlo sebevědomí, a tak vyrazila do New Yorku dělat modelku.


Objevovala se v nespočtu televizních reklam a na obálkách časopisů. Přestože studovala herectví, měla výraznou tvář, dokonalou postavu a zlaté vlasy, vypadalo to, že zůstane jednou z milionu blondýnek, které o hvězdné kariéře jenom sní. Ve třiadvaceti se přestěhovala do Los Angeles a tvrdě na sobě makala. Nejprve se jí podařilo získat malé role v televizních seriálech.


Filmového debutu se dočkala o dva roky později v autobiografickém snímku Katie: Portrait of a Centerfold. Následovalo dalších pár seriálů, než ji obsadili jako Bond girl Seana Conneryho (81) v bondovce Nikdy neříkej nikdy. To už jí bylo třicet let a možná trochu i ze zoufalství zapózovala pro Playboy. A zabralo to! Sice si vysloužila nálepku nemravné krasavice, ale získala si pozornost producentů i režisérů.


Její asi nejúspěšnější film 9 a 1/2 týdne, kde hrála sexuální otrokyni Mickeymu Rourkemu (59), měl tak velký ohlas, až ho Kim ne­ustála. Propadla alkoholu a drogám, a ani manželství s dnes již druhým exmanželem hercem Alekem Baldwinem (54), se kterým má dceru Ireland Eliesse (17), ji před závislostí ani upadající slávou nezachránilo.


Když už na herečku skoro zapomněli i skalní fanoušci, přišel druhý zlom. Za roli v kriminálce L. A. – Přísně tajné si vysloužila Oscara a Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Možná si na ni vzpomenete ve filmu 8. míle, kde představovala matku rappera Eminema (39). Avšak to byla asi už opravdu poslední tečka za její trochu nestydatou filmovou dráhou.