Existují způsoby, které vám udrží zuby bílé a na svém místě.

Pokud už vás nějaký pátek budí bolest chrupu ze spaní, vězte, že se vám zhoubné bakterie dostaly až na zubní dřeň. Jestliže si navíc nějaký zub postavil hlavu a začal se kývat, máte poškozený úponový aparát a můžete svého běloskvoucího spojence odepsat. „Opravdu jediný způsob, jak se vyhnout zubním zánětům, představuje perfektní hygiena,“ upozorňuje Martin Tomeček z Asklepionu.Kdy své zuby podvádíte:

? v zrcadle se na vás šklebí zubní kámen

? na jazyku cítíte drsný povrch chrupu

? dásně vám krvácejí nebo pomalu ustupují

? některý ze zubů se vikláTakže ať se děje, co se děje, střezte pořádek ve svých ústech. Správná hygiena vám nejen opečovává tesáky, ale ozdravuje i dásně. Žádoucí cídění chrupu tvoří dva úkony: drhnutí kartáčkem a mezizubní smýčení.Správné náčiní

1. Ani sebelepší pasta nenahradí důkladnou práci kartáčku. Kružte jím od dásní směrem k zubům a vydržte tak alespoň čtyři minuty. Začněte na vnitřních ploškách zadních zubů, přejděte na přední zuby a nakonec vyčistěte chrup zvnějšku.2. Mezizubní kartáček s měkkými štětinami či dentální nit. Až si budete vláknem brousit mezizubní škvíry, pohybujte jím směrem od krčku nahoru a dávejte pozor, abyste neporanila okraj dásně.