Hlídat si kalorie je stejně náročné jako otravné. Týdeník Jackie připravil malý přehled, který vám usnadní orientaci v nutričních hodnotách.

Pokud vám dietolog doporučil vhodný energetický příjem, při každém nákupu musíte mít v hlavě chodící kalkulačku a kalorické tabulky a přemýšlet, jestli si můžete dovolit vzít ještě tuto kostku sýra, anebo už máte v košíku celý denní limit. To jednoho brzy omrzí a s hubnutím je konec. Mnohem snáz to jde s potravinami, na jejichž obalech jsou přehledně uvedeny nutriční hodnoty.  Tyto informace pomohou sledovat příjem jednotlivých živin a umožní nám sestavit si jídelníček tak, aby byla jeho skladba optimální.


Jednoduchou orientaci v nutričních údajích na obalu pak umožňuje značení GDA neboli denní doporučené množství. GDA okamžitě poskytne srozumitelnou informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, živin a dalších látek. Například nasycené mastné kyseliny, sodík (sůl) a rychle využitelné cukry (glukóza, fruktóza, sacharóza) by měly být v jídelníčku zastoupe­ny pouze okrajově.


Vyšší příjem těchto látek je jedním z nejčastějších rizikových faktorů civilizačních onemocnění, které mají na svědomí nadváhu či srdečně cévní choroby. Takže kromě usnadnění péče o tělesné křivky nám značení GDA poslouží zároveň jako skvělý nástroj k sestavení zdravého jídelníčku. Vyplatí se tedy zaměřit na ikony s procenty na přední straně obalů.Doporučené denní množství energie, živin a dalších látek (GDA):


(pro zdravou ženu s průměrnou tělesnou hmotností a střední fyzickou aktivitou)

? energie 2 000 kcal (8 400 kJ)

? bílkoviny 50 g

? sacharidy 270 g

? tuky 70 g

? nasycené mastné kyseliny 20 g

? sodík (sůl) 2,4 g (6 g)

? cukry 90 g


  6:58,  aktualizováno  31. března 2019 13:41