Jarní počasí je typické svou velkou proměnlivostí. Ráno se teploty můžou blížit k nule a v průběhu dne můžou vystoupit až na 15 stupňů, někdy i o mnoho víc. Takto se mohou střídat slunečné dny se zamračenými, případně deštěm, větrem, ale takové počasí se může střídat i několikrát během jednoho dne.

Proto je třeba, pravidelně sledovat předpověď počasí, ale i aktuální situaci venku, krátce před plánovanou vycházkou. Jedině tak se můžeme důkladně připravit na vrtochy jarního počasí a nic nás na procházce nepřekvapí.

Pobyt na čerstvém vzduchu je pro malá miminka a děti velmi důležitý, proto se mu nevyhýbáme ani ve vrtošivém počasí. Pokud je dítě zdravé, je potřeba chodit na procházku denně. Pobyt venku na čerstvém vzduchu posiluje a rozvíjí imunitní systém dítěte.

Novorozenec je termín pro právě narozené dítě a používáme ho až do dovršení 28. dne života. Toto období je specifické adaptací novorozeného dítěte na podmínky vnějšího prostředí. Tento fakt je vidět na stavbě tkání, orgánů a fyziologii organismu dítěte. Kůže novorozence je unikátní orgánový systém, plnící své specifické úkoly, postupně se vyvíjející s růstem a vývojem dítěte. Jednou ze základních funkcí kůže je i termoregulace a izolace. Kůže novorozence je velmi tenká, jemná a obsahuje až o 80% více vody než kůže starších dětí a dospělých. Je vláčnější a měkčí. Mazové žlázy se ještě vyvíjí a neprodukují dostatek potu ani mazu. Základní stavební složkou kůže jsou lipidy, které mají za úkol chránit kůži před únikem tepla a nadměrným odpařováním vlhkosti. Je to orgán, který je v přímém kontaktu s okolním prostředím.

Se zdravě donošeným novorozencem můžeme jít na procházku po dvou týdnech od narození. Jestliže je venku příliš nízká teplota, anebo jiné extrémní počasí, začínáme jen s postupným otužováním na balkóně. Pro začátek stačí mít dítě v kočárku venku jen na několik minut a postupně můžeme časový interval prodlužovat. Při teplotách těsně nad nulou – zejména ráno, je lepší vycházku rozdělit několikrát po 20-30minutách. Při teplotách vyšších už můžeme být s děťátkem venku i delší dobu. Jestliže miminko v kočárku spinká, může být venku, dokud se nevzbudí. A to i v chladnějším prostředí, pokud neumí usnout samo v postýlce doma. Ani déšť nemusí být překážkou každodenních procházek. Ven se dá chodit, i když prší. Při menším dešti miminko oblékneme jako obvykle a kočárek přikryjeme pláštěnkou. Ta nejen dobře izoluje, ale i udržuje teplo v kočárku. Při silném dešti dáme kočárek na balkón, nebo pod přístřešek na dvoře, zahradě.

S většími dětmi chodíme ven každý den, vycházku je třeba zvážit, jen když venkovní teplota klesne pod deset stupňů, je příliš silný vítr anebo mlha. Nejdůležitější je přizpůsobit oblečení aktuálnímu počasí.

OBLEČENÍ


U malých dětí ještě není dostatečně vyvinutá termoregulace, důležité je, oblékat dítě podle aktuální venkovní teploty, vlhkosti a plánované aktivity. Vzhledem ke stavbě dětské kůže, prokrvení a hloubce tukové vrstvy malé dítě ještě neumí regulovat tělesnou teplotu, a i když mu je teplo, ruce a nohy mohou být studené. Oblékat dítě na jaře vzhledem k rychlosti proměnlivosti počasí je určitě složitější než v teplejších měsících. Důležité je, aby dítě nepodchladlo a neprochladlo, ale zároveň je třeba dbát na to, aby nebylo oblečené příliš a nepotilo se.

Pokud si nejsme jistí, jestli je dítěti teplo nebo zima, odborníci považují za nejvhodnější přiložit ruku na krk - zátylek. Jestliže je studený, je dítěti zima a je třeba přidat ještě jednu vrstvu oblečení anebo přikrýt dekou. Jestliže je krk vlhký, zpocený, je potřeba jednu vrstvu svléknout. Zkoušet teplotu na rukách, nose a tváři není vhodné, protože se jedná o okrajové části těla, které jsou hůře prokrvené a se stykem s vnějším prostředím teplota nemusí reálně odrážet tělesnou teplotu a tepelnou pohodu dítěte. Jestliže je dítě zpocené, je třeba ho převléct do suchého oblečení a dát o jednu vrstvu méně. Jestliže nemáme náhradní oblečení, ukončíme procházku.

Několik užitečných rad:  • děti oblékáme do vícero tenčích vrstev,

  • dítěti oblečeme o jednu vrstvu více, než máme my,

  • oblečení je třeba přizpůsobit tomu, zda se dítě pohybuje, celou dobu sedí, případně leží v kočárku

  • u dětí v kočárku nosíme sebou deku

  • u chodících dětí je dobré investovat do kvalitní nepromokavé obuvi, čapky na zavazování pod bradou a dobře držící rukavice

  • na každou procházku sebou nosit pršiplášť anebo deštník.


Základem oblečení dítěte na jarní procházku je body s dlouhým rukávem, punčošky anebo ponožky. Následuje tenčí mikina nebo svetr, v případě potřeby bunda nebo overal. Při nízkých teplotách můžeme dítě v kočárku zakrýt ještě dekou a na vrch kočárku dát kryt proti dešti a větru. Důležité je dbát na to, aby byli v teple nohy, ruce a hlava. Je třeba používat teplé ponožky, punčošky a mít po ruce tenčí rukavice a čepici. Čepice je důležitá, protože přes hlavu uniká téměř třetina tělesného tepla.

Děti, které už chodí a venku se více hýbou, oblékáme podobně jako dospělé. Postačuje tílko anebo bavlněné tričko s dlouhým rukávem, punčošky, nohavice, větrovka a tenčí čepice.

Velmi důležité je, z jakých materiálů je oblečení vyrobené a v čem oblečení pereme. Při praní je důležité omezit prací prášek a aviváž, která oblečení ve značné míře poškozuje a způsobuje jeho tvrdnutí a drsnost. To může sekundárně dráždit pokožku dítěte a narušit její integritu. Není vhodné používat oblečení ze syntetických materiálů a umělých vláken, jako například nylon, či polyester, které může způsobovat nepříjemné svrbění. Při výrobě textilií se používají různé chemikálie, které mají za úkol zlepšit odolnost, stálost barvy a nekrčivost materiálu. Jde o různé chemické látky, kterými je oblečení napuštěné. U dětí s atopickým ekzémem anebo s jinými kožními chorobami je nejvhodnějším materiálem bavlna, bavlněné by mělo být nejméně oblečení, které přichází do přímého kontaktu s pokožkou.

ZÁVĚR


Vedle spěchu při oblékání častokrát podceňujeme péči o kůži dítěte, protože je zakryta a chráněna oblečením. Dětská pokožka se stále vyvíjí, mění a je velmi citlivá na vnější podněty, třeba se o ni aktivně starat a věnovat jí dostatečnou pozornost přes celý rok. Při pobytu venku je vhodné nezakryté části tváře, rukou ošetřit krémem. Pokud je venku velmi chladno, dítěti natíráme tvář a ruce mastnějším krémem. Krémování dětské tvářičky přípravkami na bázi vody se při nízkých teplotách nedoporučuje. V slunečních jarních dnech je třeba myslet i na ochranu před slunečním zářením a používat opalovací krémy. U dětí s alergií na chlad se při výběru vhodného krému anebo mastí poraďte s dětským lékařem.

Vyzkoušejte řadu Mixa Baby, které je speciálně určena pro potřeby citlivé dětské pokožky.

 

 

  9:58,  aktualizováno  26. března 2019 10:36