Možná se na dítě ještě necítíte, ale co až nastane ta pravá doba – otěhotníte vůbec?! Zjišťovali jsme, co můžete udělat už nyní pro to, abyste své plodnosti prodloužila záruční lhůtu.

Plánujete dítě – jednou. A možná máte stejně jako já pocit, že i v takových třiatřiceti máte na tlačení kočáru pořád spoustu času. Trend posledních let je jasný: Češky stále častěji odsouvají mateřství na později. Zatímco v roce 1991 se průměrný věk prvorodiček pohyboval okolo čtyřiadvaceti let, v roce 2008 už to bylo sedmadvacet let a hlavně ve větších městech přibývá žen, které s prvním mateřstvím počkaly dokonce až na pětatřicáté narozeniny. Socioložka Michaela Bartošová, která se v jednom ze svých výzkumů zaměřila na ženy, které poprvé rodily až po třicítce, došla k závěru, že Češky nejčastěji odsouvají mateřství ani ne tak kvůli kariéře, ale hlavně proto, aby se mohly věnovat koníčkům a užívat si nezávislost. Určitě ale dobře víte, že čím později se začnete o dítě snažit, tím nižší je šance, že se matkou vážně stanete.Psycholožka Hana Konečná, která působí na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity a specializuje se na práci se ženami, jež mají problémy s otěhotněním, upozorňuje, že nejlepší věk pro první těhotenství je rozhodně do třiceti let. Zajímá vás, jestli zrovna vám můžou při dělání dětí hrozit potíže? Plodnost se bohužel nedá změřit žádným jednoduchým testem, dá se ale odhadnout, jak si přibližně stojíte – a případně včas zapracovat na nápravě. Prozkoumali jsme nejnovější lékařské studie a oslovili odborníky, abyste měla jasno, jak své plodnosti můžete prodloužit záruční dobu a udržet ji do chvíle, kdy přijde její čas.1. „Máma se o dítě snažila roky. Znamená to, že mi taky hrozí problémy?“


Pokud u vaší matky způsobila komplikace skutečnost, že měla málo vajíček, nepanikařte, tento problém se většinou nedědí. Podle výzkumu vědců z britské University of East Anglia je ale až z třiašedesáti procent dědičná předčasná menopauza, takže jestliže vaše máma přišla do přechodu už třeba v pětačtyřiceti, může i vám plodnost klesnout takhle brzy. „Dědičných onemocnění, která někdy komplikují otěhotnění, existuje spousta, například diabetes,“ upozorňuje gynekolog Karel Přibyl.


„Po matce jste mohla zdědit i sklon k zákeřné chorobě jménem endometrióza, která způsobuje srůsty děložní výstelky.“ Ohlašuje se většinou silnými bolestmi při menstruaci nebo styku. V rodině můžete mít také nemoc s názvem syndrom polycystických vaječníků. Postihuje pět procent Češek, a pokud se vám usídlí v těle, vaječníky vám pokryje větší množství cyst, které sice samy o sobě nejsou nebezpečné, ale můžou úplně zrušit ovulaci. Jestli si vaše menstruace dělá, co chce, a doprovázejí ji vražedné bolesti, měla byste zpozornět. Další varovný příznak? Ženy s touto chorobou mívají víc mužských hormonů, takže je často trápí chloupky v obličeji a mastná pleť.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:38