Jak je to s touhle ingrediencí, která v některých lidech budí vášně? Podívejme se jí na zoubek.

Co silikony umějí?


Na pleti i ve vlasech přece vytvářejí jemný potah, který vám zajistí hedvábný pocit a vyhlazený look. V pleťové péči nebo dekorativní kosmetice zase nabízejí zmatňující efekt, přičemž v pokožce uzavírají vlhkost a aktivní látky. A to není vše: Ve vlasových přípravcích pomáhají s rozčesáváním a zabraňují krepacení.

Jenže mají svá ale:


Výrobci čím dál urputněji hlásají, že jejich produkty neobsahují silikony. Proč? Třeba proto, že jsou těžké a vrství se, což vede k vysušování pleti a vzniku pupínkům. Navíc nejsou biologicky rozložitelné. A fakt, že vám na pleti vlastně vytvoří pocit skluzavky, má také své odpůrce.

Bez silikonů se neobejdete?


Poohlédněte se po ingrediencích rozpustných ve vodě nebo po těch, které se rychle vypařují, jako jsou třeba cyclopentasiloxane nebo cyclomethicone.

Alternativa?


Existují vyhlazovací přípravky z Japonska, které využívají membránový peptid ze skořápek vajec a mikropudry k rozptýletní světla a vyhlazení pórů, drobných linek a hrubších míst. Tyhle dokonalé podkladové báze vám pokožku nevysuší. Ve vlasové péči se zase využívají rostlinné proteiny a smývatelné uhlazující polymery, které vytvářejí film, díky kterému se vám prameny rozlesknou.