Nosíte řetízky, náhrdelníky, náušnice či prstýnky z drahých kovů? Používejte je opravdu jen na parádu. Nenoste je do bazénu ani do sauny či páry, nepracujte v nich na zahradě ani doma a když je nemáte na sobě, ukládejte je do šperkovnice. A občas jim věnujte trochu péče. Poradíme, jak na to.

1. Jak na stříbro

V drogerii si kupte speciální čistič a třeba prstýnek do něj ponořte na několik vteřin, vyjměte a opláchněte vodou. Nebo to zkuste podomácku roztokem vody a prášku do pečiva nebo vody a jedlé sody, případně zubní pastou (bílou a bez abrazivních složek). Naše babičky používaly i popel, ale tento způsob pulírování už je poněkud přežitý a odborníci ho nedoporučují. Dobře poslouží i speciální vata. Může stát, že stříbrný klenot zčerná.

Žádnou paniku, jde o přirozenou reakci tohoto kovu například s lakem na vlasy, voňavkou, termální vodou, potem… Začernání lze snadno odstranit čištěním, ale snažte se šperky zbytečně nevystavovat kontaktu s látkami, které ho způsobují.

Před jakoukoliv sportovní aktivitou je  vhodné sundat všechny šperky.

2. Co se zlatem a platinou

Zlato je velmi odolný kov a snadno se udržuje. Na běžné nečistoty stačí obyčejné mýdlo a třeba kartáček na zuby s měkkými štětinkami nebo roztok vody s odmašťujícím přípravkem. Opět můžete použít čisticí vatu nebo roztok na zlaté výrobky, do nějž šperk namočíte na pár vteřin. Stejně zacházejte i s platinou. Většinou ji stačí jen umýt v mýdlové vodě a přeleštit bavlněným hadříkem nebo šperkařským ubrouskem.

3. Šetrně na drahé kameny

Tady obecné rady moc neplatí. Na běžná domácí čistidla jsou některé kameny citlivé, jiným nevyhovují prudké změny teplot. Poptejte se ve zlatnictví a kupte si k tomu určené prostředky, ale ještě před tím je vyzkoušejte umýt pod tekoucí vodu. S výjimkou lepených kamenů, těm voda vadí. Vsazeným tvrdým kamenům typu safír, rubín či diamant nehrozí poškození, tedy pokud je nebudete „drhnout“. Měkčím kamenům, například smaragdu, vadí horká voda, saponáty, chemikálie... Je-li šperk osazený větším kamenem, může ho klenotník vyjmout, přebrousit a znovu zasadit, bude se krásně lesknout.

Z kolekce: D.I.C.

4. Co platí na perly

Máte-li třeba perlový náhrdelník, noste ho co nejčastěji. Perly se totiž používáním leští. Ale pomůže i voda (můžete je i na chvíli namočit) a jemný hadřík či opět speciální roztok. Ve srovnání s kovy jsou perly citlivější na chemické složky, které bývají obsaženy v kosmetice, proto si je berte až po líčení a lakování vlasů.

A na závěr doporučení zlatnice Ester Engelové : Šperky ze stříbra i bílého zlata lze rhodiovat neboli pokovit. Vyleštěný klenot se ponoří na pár minut do elektrolytické lázně, kde je rozpuštěné rhodium. Stříbrný šperk díky této vrstvičce tak rychle nečerná, bílé zlato získá jasně bílou barvu. Ale jelikož jde o opravdu tenkou vrstvičku (jen několik mikronů), častým nošením se setře a postup se musí opakovat. Nejvíce se odírají prsteny, nejméně náušnice a přívěsky.