Tmavé flíčky na pokožce, známé také jako pigmentové či stařecké skvrny, nejsou následkem pouze nadměrného slunění, jak se často mylně uvádí. Příčin může být hned několik. Dalšími viníky je čas, genetika či hormonální nerovnováha. Pokud jste na své pleti zaznamenala tento nepěkný neduh, zbavte se ho. Možností, jak jej odstranit, je hned několik.

Speciálně navržená kosmetika

Nejoblíbenější zbraní v tomto směru jsou unikátní produkty, které cílí právě na hyperpigmentaci. Zvýšené tvorbě melaninu, přírodního pigmentu, jež má za následek pigmentové skvrny, byste měla v první řadě předcházet kvalitní UV ochranou. 

Krémy s vysokým ochranným faktorem je třeba používat celoročně, nejen v jarním a letním čase. Vždy se přesvědčte, že vámi vybraný výrobek má sluneční štít minimálně 30. Výjimkou je noční péče. Ta by naopak ochranný faktor mít neměla. 

Před slunečními paprsky je potřeba se správně chránit. Jen tak předejdete silné hyperpigmentaci.

Před slunečními paprsky je potřeba se správně chránit. Jen tak předejdete silné hyperpigmentaci.

Pokud už se vám hnědé fleky na tváři objevily, jen tak se jich nezbavíte, bohužel. Lze ale proti nim efektivně bojovat kosmetikou označenou anti-pigment, whitening, dark spot correcting, atd. 

Krémy, séra a masky obsahují unikátní složení s prokazatelně bělicími účinky. Většinou jde o vysoký podíl přírodních látek, vitaminů E a C, koncentrované kyseliny hyaluronové, peptidů a Thiamidolu, který má podle klinických studií bránit pigmentovým skvrnám v jejich opakovanému výskytu. Opomíjet byste neměla ani peeling, a to alespoň dvakrát týdně.

Rada: Barevné nerovnosti pleti se zbavíte pouze důslednou péči. Vybírejte produkty jedné řady a pravidelně je používejte.

Duální sérum Anti-Pigment, Eucerin, 975 Kč/ NeoStrata Pigment Controller, lehké denní i noční lotion pro kontrolu pigmentace s retinolem, vitaminy C, E a s výtažky z alpských rostlin; www.neostrata.cz, 1290 Kč/ Minus 417 Bělicí a zpevňující krém na ruce proti pigmentovým skvrnám, nuspring.cz, 550 Kč/ ESTHEDERM Esthe-White cílené bělicí sérum pro lokální použití, kosmetika-esthederm.cz, 1400 Kč/ Noční pečující olej proti pigmentovým skvrnám, bioaromakosmetika.cz, 395 Kč/ Pigment White - Pleťová kúra na obličej Filorga, douglas.cz, 1280 Kč/ Noční sérum proti pigmentovým skvrnám Enlighten Estée Lauder, krasa.cz, 1999 Kč/ Avène D-Pigment Zesvětlovač tmavých skvrn pro normální až smíšenou pleť, notino.cz, 1009 Kč

Když kosmetika nepomáhá

V případě, že je hyperpigmentace opravdu viditelná, objevuje si více skvrn, volně prodejné produkty nepomáhají, vyhledejte odbornou pomoc. O radu lze požádat nejen kožního lékaře. 

Další variantou je návštěva estetické kliniky, kde se mimo jiné na pigmentové skvrny často zaměřují. Nejoblíbenější a nejúčinnější procedurou je v tomto směru chemický peeling, laser, a intenzivní pulzní světlo. Právě IPL (zkratka pro intenzivní pulzní světlo) je vhodné na pigmentaci ve středních a hlubších vrstvách kůže, kde už pouze kosmetika nestačí.

I sexy pihy jsou projevem hyperpigmentace.

I sexy pihy jsou projevem hyperpigmentace.

Témata: kosmetika, genetika