Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Detaily, které rozhodují o kráse: prim hrají souměrnost i ženská postava

Dokonalost se dá vypočítat. To, jestli se nám něco bude líbit, anebo ne, umí předem určit matematika.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Avon

Možná jste už slyšeli výraz zlatý řez (zlatá proporce) nebo anglicky golden ratio. Jde o matematický vzorec, jehož výsledkem je Fí – nejpodivuhodnější číslo na světě, které značí dokonalost. Geometrické tvary odvozené od tohoto čísla se v naší kultuře považují za esteticky přitažlivé.

Zlatý řez uplatňují umělci, sochaři i fotografové a jde při něm o poměr jednotlivých velikostí a vzdáleností, které když se dodrží, zaručí výsledek lahodící oku.

Podle zlatého řezu byla namalována Mona Lisa, postaveny pyramidy v Gíze, vymodelována socha Davida nebo vytvořena loga pro značku Pepsi či sociální síť Twitter. Co se týče lidské tváře, předpokládá se, že čím blíže jsou poměry obličeje a těla k číslu 1,618, tím by měla být dokonalejší.

Ze známých žen se k „božské proporci“ nejvíce přibližuje modelka Bella Hadid, jejíž obličej dosahuje až 94,35 procenta shody se zlatým řezem.

Toto číslo používají například i zubaři či plastičtí chirurgové při rekonstrukcích lidské tváře. Věda tedy tvrdí, že naše definice toho, co považujeme za hezké, je jen z menší části otázkou vkusu, ale z mnohem větší části otázkou matematiky.

Souměrnost

Lidé, kteří jsou obecně považováni za krásné, mají společnou jednu věc: souměrnost. Souměrná tvář a postava, to znamená mít vše v harmonii jak tvarem, tak i velikostí – nic příliš malé ani velké nebo příliš kulaté, ploché či špičaté.

Postava

Vůbec nejde jenom o kilogramy. Ultra štíhlý člověk může mít celkově na pohled méně atraktivní postavu než někdo plnějších tvarů. Lidské oko si u žen všímá, zda je postava alespoň trochu ve tvaru přesýpacích hodin (oblá prsa, úzký pas, zakulacené boky a zadek), přičemž by ramena měla být o trochu širší než pas.

Vizuálně je na ženské postavě žádoucí také symetrie – vyváženost délky končetin a délky trupu s celkovou výškou člověka, úměrná velikost prsů s velikostí zadku.

To však není všechno! Na ženské postavě si při podvědomém hodnocení všímáme i délky krku, prstů, jež mají být spíše dlouhé než krátké, a tloušťky lýtek, která mají být spíše tenčí. Ženy splňující tyto parametry působí na ostatní ušlechtile.

Super módní kratší mikádo

Tvář

I když je důležitá symetrie, některé odchylky tolerujeme více než jiné – například velké oči či rty jsou považovány za hezké, ale příliš velký nos na tváři ženy je spíše rušivým elementem.

Tím však nechceme říci, že dámy s větším nosem nemohou být atraktivní. Jde o to, aby tvář působila celkově harmonicky, a k někomu se výraznější nos prostě hodí.

Na tvářích považovaných za dokonalé bývá většinou husté a nápadné obočí, výrazné řasy, lícní kosti vypouklé ve své vrchní části, rovný nos, zdravá hladká kůže a oči položené dále od sebe. Obličej má i mírně srdcovitý tvar. Podle zlatého řezu by měla být část od vlasů k obočí stejně dlouhá jako od obočí po špičku nosu a od špičky nosu po bradu.

A co chůze, pohyby, hlas a vůně?

Nazvěme to třeba charisma. Faktor, který dokáže sílu těch předchozích umocnit a udělá z někoho bohyni, nebo přesně naopak.

Ladná chůze a svůdné pohyby, sexy hlas a příjemná osobní vůně mohou ve finále ovlivňovat okolí víc než dokonalá tvář a tělo. Někdo s průměrným vzezřením se vám může díky těmto hlediskům hodně zalíbit a jiného člověka, vizuálně dokonalého, zase můžete hodnotit zcela negativně. A ještěže je tomu tak!

Na dokonalost se sice dobře dívá, ale je jí zapotřebí v každodenním životě? Pokud by byla dokonalá symetrie jediným kritériem našeho mozku při výběru partnera, většina z nás by se nikdy nerozmnožila. A proto se svým vzhledem zas až tak netrapme.

Autor:
  • Nejčtenější

Ostří Střelci, laskaví Berani. Jaká jsou jednotlivá znamení jako kolegové

Každé znamení zvěrokruhu má své charakteristické vlastnosti, které se projeví i v pracovní oblasti. Někdo je rozený...

Příběh Hanky: Manžel před rodinou utíká do práce, jsem na všechno sama

Když jsme se seznámili s mým současným mužem, oba jsme se shodli na tom, že chceme mít velkou rodinu. Jsme oba z více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se zachovat při milostném odmítnutí? Poučte se a nenechte se odradit

První milostné odmítnutí prý vždycky bolí nejvíc. Pokaždé to je ale rána pro naše ego a sebevědomí. Existuje vůbec...

Pomohly mi malé porce, říká Renáta. Za rok zhubla 10 kilogramů

Renáta začala nabírat před padesátkou. Změnit životní styl ji přiměly hlavně časté bolesti zad a potíže s pohybem. Za...

Když spánek nepřichází. Pozor si dejte na tyto potraviny

Spánek je nenahraditelnou součástí našeho života, zajišťuje zdraví i přežití lidského organismu. V případě, že je...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Užijte si magický moment překvapení každý den

Komerční sdělení Co to letos v předvánočním hektickém období udělat jinak?

Podlehněte kabelkománii. Víme, jaké kousky se budou nosit tuto sezonu

Čeho nemá žena nikdy dost? Samozřejmě kabelek. A možná právě teď nastal čas pořídit stádečku, které máte doma, nějakou...

Šedá je báječná barva. Poradíme, jak ji nakombinovat a nebýt za myšku

Někdo tvrdí, že šedá není ani barva, že je to jen odstín na cestě mezi bílou a černou. Nekřivděme této barvě. Není ani...

Hřejivý manšestr hlásí návrat. Oblečete z něj šaty, kabát, nebo kalhoty

Neformálnost a nepopiratelný nádech retra – takový je manšestr. Ikona 70. let se dere zpět na módní výsluní, přivítejte...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...