Houpačka nálad, padání vlasů, únava? Veronika Kyčera a Miša Kučová vědí, jak poznáte, že se vám mstí štítná žláza.

Když jsem slyšela, že kamarádka Andrea porodila předčasně v sedmém měsíci, byl to šok. Ovšem ještě víc mě později zaskočila informace, že to nejspíš zavinily její potíže se štítnou žlázou, se kterou se už dlouho léčí. „Další dítě mi už doktoři nedoporučují,“ krčí Andrea rameny. A není sama. Odborníci varují, že tato důležitá, hormony produkující žláza začíná zlobit čím dál víc mladých žen.Některé z vás bojují s váhou, jiným zase padají vlasy. Často se taky štítná žláza ohlásí zimomřivostí a únavou, návaly potu, nepravidelnou menstruací, neplodností i depresemi… Jak si můžete zdraví svojí žlázy pojistit?


„Pořád jsem spala.“

Štítná žláza je umístěná na krku, a pokud není zvětšená, neměla byste o ní normálně vůbec vědět. Nejde nahmatat ani není vidět. Pro zdraví je ale přímo klíčová, protože do krve vyplavuje různé hormony a snad všechny tělesné systémy jsou závislé na tom, aby těchto hormonů nebylo málo, ale ani naopak moc. Jakmile se rovnováha poruší, je zle – kterákoliv část těla může kolabovat! V Česku žláza trápí šest až sedm procent obyvatel, většinou ženy. Ženské tělo totiž reaguje na nerovnováhu hormonů mnohem citlivěji a v obdobích silných výkyvů, jako jsou těhotenství, porod nebo menopauza, se může štítná žláza snadno „pobláznit“.


Probuzení hormonální sopky často předchází psychický či fyzický stres, infekce, úraz, těžší choroba, podvýživa a následné selhání imunity. „Když jsem začala studovat v Praze, byla jsem pořád ospalá. Často jsem chodila spát v osm večer, ale i tak jsem druhý den usínala na přednáškách,“ vybavuje si třicetiletá novinářka Katka. Když se se svými problémy svěřila rodičům, okamžitě ji zalarmovali, ať se objedná na endokrinologii.


„Vyšetření odhalila sníženou činnost žlázy a já vyfasovala kupu léků. Tělo se pak srovnalo, jenže jsem nechtěla polykat tuny prášků, a tak jsem je po čase sama vysadila. Původní obtíže se už naštěstí nevrátily,“ popisuje Katka, ale dodává, že se na vyšetření chystá znovu: „Rok se snažím o dítě. A pořád bez výsledku. Chci mít jistotu, že za tím zase nestojí štítná žláza.“