Bojujete s kvasinkami, nějakou dobu vám stávkuje menstruace, nebo byste si ráda pojistila hladký porod? Zjistili jsme, co pro vás můžou udělat homeopatika.

Petru trápila nepravidelná menstruace tak dlouho, až o ni ve čtyřiadvaceti úplně přišla. „Nebrala jsem žádnou antikoncepci a těhotná jsem taky nebyla. V noci jsem se potila a cítila se strašně unavená. Pak jsem začala zničehonic krvácet, trvalo to měsíc v kuse! Po různých vyšetřeních mi gynekoložka oznámila, že mám urychleně otěhotnět, protože později by se to už bez umělého oplodnění nemuselo povést,“ svěřuje se moje známá, která pracuje v marketingu. V té době žila Petra bez partnera, a tak místo otěhotnění zvolila dostupnou hormonální terapii. „Vedlejší účinky byly děsné, přibrala jsem a trpěla depresemi. Jakmile jsem ale hormony vysadila, menstruace se začala znovu ztrácet. Kamarádka mi poradila, abych zkusila homeopatii, a tak jsem vyměnila dávky hormonů za homeopatické preparáty. A potom jsem už nestačila zírat, co se s mým tělem děje! Za několik měsíců jsem cítila zlepšení.


Do roka mi menstruace šlapala jako hodinky a o tři roky později jsem bez problémů otěhotněla.“ Když mi Petra tenhle příběh poprvé vyprávěla, ještě jsem s homeopatií neměla žádnou zkušenost. Pak se mi ale po vysazení hormonální antikoncepce cyklus ne a ne vrátit do té ukázkově pravidelné podoby, jakou míval od přírody před braním prášků. Trvalo to několik let. Pak jsem na Petřinu radu zkusila homeopatii a už první měsíc jsem zpozorovala změny k lepšímu! Náhoda? Zastánci homeopatie tvrdí, že si tenhle druh léčby poradí se spoustou gynekologických potíží. „Homeopatika oceníte třeba v těhotenství, kdy nesmíte brát spoustu klasických léků na bolest, záněty a nachlazení. Přesto v České republice není běžné, aby gynekolog předepsal své pacientce homeopatickou léčbu,“ uvádí praktická lékařka Kateřina Formánková, která vede homeopatickou poradnu v Ostravě. „Přitom třeba ve Francii gynekologové doporučují homeopatickou léčbu často,“ dodává. Jak tahle metoda vlastně funguje a kdy se ji vyplatí vyzkoušet?


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:36