V přírodě se pyšní samečci pestrobarevným zbarvením, v lidské světě jsme to my, ženy, kdo si libuje v líčidlech všeho druhu. (i když někteří muži se snaží dostat do našeho báječného světa)

Připoutat pozornost opačného pohlaví nebo vyniknout ve společnosti je ženám vlastní odnepaměti. Dříve stačila šmouha od bláta či barvivo z nějaké rostliny, dnes máme naprostý luxus.


Začněme ale od začátku. První líčení můžeme zaznamenat u mužů, ano, čtete správně. Jednalo se o malování krví zvířat či nepřátel, ale toto malování nemělo funkci ozdobnou. Spíše šlo o přiznání příslušnosti ke kmeni či později o válečné motivy. Muži byli v tomto směru znechuceni malou výdrží ozdob, takže si je často vyřezávali přímo do kůže a měli po starostech.Egypt


Když budeme putovat v čase, zjistíme, že se do zdobení vložily ženy. K potírání a barvení těla jim sloužila šťáva z různých plodů a také uhlíky. Ženy postupně přicházely na lepší a lepší vychytávky. Když se podíváme například do Egypta, byl standard v líčení na výši.


Tamní ženy si barvily černě obočí, zeleně podmalovávaly oči sirníkem antimonitým a olovnatým, nehty zdobily henou a jejich vonné oleje bychom záviděly i dnes. Ale tyto výstřelky patřily pouze k „vrchní“ vrstvě. Prostý lid se musel spokojit s málem. Pro nás moderní ženy zůstává tak trochu nepochopitelné, že egyptský styl líčení je trend i dnes, jen se změnily technologie. Takové kočičí linky mají prapůvod právě ve starověkém Egyptě.


  5:58,  aktualizováno  25. března 2019 19:30