Z jakých materiálů se termoprádlo vyrábí?


„Funkční oblečení se dnes šije ze syntetických nebo přírodních vláken. Syntetická vlákna se nejčastěji vyrábějí např. z polypropylenu (PP nebo POP), polyesteru (PES) nebo polyamidu (PAD), jejichž výchozí surovinou je ropa a odpady vzniklé při jejím zpracování. Pružnost syntetického vlákna je při výrobě zajištěna kombinací s elastanem nebo ionty stříbra, které zároveň působí antibakteriálně,” říká Žaneta Fidrantová ze specializovaného e-shopu forgirlsbygirls.cz. Přesné složení vláken výrobci většinou tají, označují je však svým obchodním nebo výrobním názvem. Určitě tak znáte názvy vláken jako Coolmax, Thermocool, Thermolite, Supplex nebo Gore.

Druhou možností je termoprádlo vlněné, vyráběné z jednoho nebo více druhů vlny. Například značka Devold ale kombinuje dvouvrstvý úplet, kdy spodní vrstva je tvořena syntetickým vláknem odvádějícím vlhkost a vrchní vrstva je z vlny. Vlněné termoprádlo je vhodné především do chladnějších podmínek, od +10 až do -20°C. Oproti syntetickému prádlu je tedy jeho využití omezenější, navíc klade i vyšší nároky na praní. Funkční prádlo z vlny nabízejí např. značky Devold, Bergans, Bula, Dale of Norway nebo v ČR nově představená značka Kari Traa.

Jak vybrat správnou velikost funkčního prádla?


Sportovní oblečení určitě má být pohodlné, u funkčního prádla to platí také, nicméně neznamená to, že by vám mělo být volné. Naopak – jeho těsná přilnavost na tělo zaručí správnou funkčnost. Nepohodlí se bát nemusíte – výrobci k vláknům přidávají elastan a oblečení je také často bezešvé a neškrtí. Vybírejte proto podle své aktuální velikosti a ideálně si termoprádlo ještě vyzkoušejte, abyste ověřili, zda všude sedí tak, jak má.

  12:00,  aktualizováno  31. března 14:27