Zorientovat se v široké nabídce značek vyrábějících funkční prádlo (označované také jako termoprádlo) není vůbec jednoduché, zvláště jste-li žena a čekáte od zakoupených kousků nejen, že vám budou výborně sloužit při sportu, ale že v nich zároveň budete vypadat sexy a stylově.

Přinášíme vám proto odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se výběru funkčního prádla, které vám usnadní rozhodování.

Co je to vrstvení?


Funkční prádlo dnes už nejsou jen trika s dlouhým rukávem a spodky, jak jste si je možná zvykli nosit pod lyžařské svršky. Pod označením termoprádlo se skrývá široká nabídka rozmanitých kousků, od triček, mikin, svetrů a bund, po kraťasy, sukně, šaty, legíny, ale i šály, čepice, rukavice a spodní prádlo.

Aby jeho využití dosáhlo co nejvyšší efektivity, je potřeba ho vrstvit – s ohledem na danou aktivitu a okolní podmínky. První vrstva, spodní prádlo, odvádí z těla pot a vlhkost a zajišťuje tak stabilní tělesnou teplotu, druhá vrstva, termoizolační (např. mikina, svetr), chrání tělo před vnějším chladem a zároveň odvádí vlhkost směrem vzhůru do třetí vrstvy. Svrchní vrstva (bunda, kalhoty) vede vlhkost z předchozích dvou vrstev ven a zároveň je odolná vůči chladu, větru, dešti a mechanickému poškození.

Pro které aktivity je termoprádlo vhodné?


Dá se říct, že termoprádlo se hodí pro všechny sporty, jak venkovní, tak vnitřní, stejně jako na horské túry, spaní ve stanu nebo třeba jen procházky se psem. Rozmyslete si tedy, které aktivity vykonáváte nejčastěji, a podle toho si vyberte to nejvhodnější prádlo pro vás. Díky moderním střihům, které řada výrobců v současné době nabízí, ale některé kousky využijete i na každodenní nošení třeba do práce.