Všichni nás od rychlodiet zrazují, přesto je pořád zkoušíme. Harper's Bazaar má pro vás pár tipů, jak na ně, aniž byste si příliš ublížila.

Všude se dočítáme, že lákavé diety „Deset kilo za týden“ ničí zdraví a vedou jenom k jo-jo efektu. Jenže vy potřebujete rychle shodit. Aspoň dvě kila, ale ještě raději pět. A to do tří dnů – protože ON se má vrátit z dlouhé cesty nebo vás pozval na dovolenou a co vy tam v plavkách s panděrem a stehnisky? Nebo se blíží důležitý večírek a vaše oblíbené koktejlky jsou bohužel šestatřicítky, zatímco vaše tělo se povážlivě blíží čtyřicítce... Důvodů může být sto a jeden.


Když se rozhodnete pro jakoukoli rychlodietu, musíte počítat s tím, že pro tělo to bude v každém případě drastický zásah a že ho to dostane z energetické rovnováhy. Efekt nebude dlouhodobý. Náš systém je totiž velice inteligentní. Podle tradiční čínské medicíny se proti každé nerovnováze bouří a mobilizuje síly na její vyrovnání – snaží se neustále o harmonii dvou protichůdných energií, pasivního jinu a aktivního jangu.


Takže když budete tři dny o rybízové šťávě, shodíte vcelku rychle pár kilo, ale až vaši odtučňovací kúru dokončíte, zjistíte, že máte šílenou chuť na chleba se špekem nebo tatranku. To vám tělo dává jasný signál, co potřebuje. A až se chlebů se špekem nebo tatranek přejíte, do večera máte kila z třídenního „rybízobraní“ zase zpátky. Pakliže nad tím mávnete rukou, protože už je dávno po důležitém rande nebo večírku, je to v pohodě a dieta splnila svůj účel. Chcete-li si ovšem štíhlost udržet, zvolte raději rozumnější a tedy i dlouhodobější dietní program – třeba zázračnou makrobiotiku nebo proslulou dělenou stravu.Začněme tím nejradikálnějším – kdo by neznal starý vtip o paní, která si zakoupí za velké peníze návod na hubnutí a najde uvnitř svitek s obřím nápisem NEŽER! Půst funguje spolehlivě. Když se praktikuje rozumným způsobem, ve vhodnou dobu a vhodně se na něj naváže, má dokonce velice blahodárné a detoxikační účinky pro celý organismus. Doporučujeme ho zpočátku vyzkoušet jednou či dvakrát měsíčně, ideálními dny na čištění je úplněk a novoluní. Rozhodnete-li se pro úplný půst, začněte jednodenním programem.


Během dne pijte pouze vodu bez bublinek, když ji snesete, je lepší vlažná než studená. Vynechte i čaj – když dáte do žaludku byť jen slabý čaj, už tráví a efekt půstování není takový, jako když budete jen o vodě. K půstování si rozhodně vyberte den, který nebude hektický. Ve svém rozvrhu počítejte s odpočinkem, více spěte, lehce si zacvičte, třeba jógu nebo tai-či. Jděte spát se slepicemi. Během jednodenního půstu se dá shodit až 1,5 kg.


  9:31,  aktualizováno  31. března 2019 13:41