Mluví se o nich jako o zdravější variantě kouření. Jenže není to jen pohádka? Proč by jinak byly elektronické cigarety v několika zemích úplně zakázané?

Zkuste se před jakýmkoliv lékařem zmínit o kouření a odpověď bude pokaždé stejná: „Špatné, nezdravé, nebezpečné. Musíte okamžitě přestat!“ Když se proto na trhu objevily elektronické cigarety, které obsahují nikotin, ale už ne oxid uhelnatý, kdekdo zbystřil a viděl v nich naději, jak kouřit zdravěji nebo snadněji definitivně skončit se svým zlozvykem.


Na první pohled se e-cigarety skutečně tváří jako spása všech kuřáků a náhražka pro snazší odvykání. Jenže není to jen trik tabákových a jiných firem? Nezávislé studie, které by teze o pomoci při odvykání podpořily, totiž neexistují. A problémů spojených s e-cigaretami je mnohem víc. Tak například, kdo přesně ví, co všechno v nich vlastně je? Tady jsou odpovědi na otázky, které si v souvislosti s e-kouřením možná kladete.Co je e-cigareta?

Jde o zařízení na baterie, které často vypadá jako opravdová cigareta, ale nepotřebujete k ní zapalovač ani sirky. V čem jsou e-cigarety stejné jako jejich proklínané protějšky, je obsah nikotinu. Do těla se nedostane v kouři, ale v páře, kterou kuřák vdechuje. Nespornou výhodou je, že mu do těla současně neputuje dehet, oxid uhelnatý a další toxické látky.


Co všechno obsahuje?

To je právě ten problém... Na krabičce totiž nenajdete rozepsané úplně všechny přísady, takže nikdy nevíte, co konkrétně vdechujete. Stejně jako třeba firma Coca Cola tají přesnou recepturu svého nejslavnějšího nápoje, i výrobci e-cigaret se nechtějí o detaily podělit. Americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin prozkoumal několik typů elektronických cigaret a zjistil, že obsahují například nitrosaminy, tedy stejný druh rakovinotvorných látek, jaké najdete v klasických cigaretách, nebo jedovatý diethylenglycol, který se přidává do nemrznoucích směsí.


Propylenglykol, ze kterého se kapalné náplně skládají především, je také problematický. Sice se běžně používá v medicíně a přidává do potravin nebo třeba do zubních past, ale nikdo přesně neví, jak působí při dlouhodobé inhalaci. Britská Agentura pro regulaci medicínských a zdravotnických produktů zase objevila přísadu, která může způsobovat problémy s dechem. A desítky dalších ‚ingrediencí‘ nejsou známé vůbec... Na pováženou je to přitom i se samotným obsahem nikotinu. Popisky často neodpovídají pravdě a dokonce i v náplních, které se prezentovaly jako beznikotinové, tuto látku americký úřad našel.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:17