Ne nadarmo se říká, že s úsměvem jde všechno líp. Navíc, pokud úsměv ještě zdobí zdravé a krásně bílé zuby.

Barvu zubu neudává zubní sklovina, jak by se na první pohled zdálo, ale dentin, který se nachází pod ní. Zubní sklovina propouští barvu dentinu, u něhož v průběhu života dochází k jeho postupnému žloutnutí, ať už přirozeným vlivem stárnutí nebo například díky kouření, konzumaci kávy, čaje nebo červeného vína. Jednoduchým řešením je bělení zubů. Víte ale, jak byste k této proceduře měli přistupovat? Co by bělení mělo předcházet a na co si dát pozor?


Bělení zubů je stomatologicko-kosmetický proces, při kterém dochází k zesvětlení barvy zubu. V zásadě existují dva způsoby bělení zubů – ,,mechanický“ a chemický.


,,Mechanické bělení“ je založeno především na působení abrazivních částic na zubní sklovinu. Při tomto procesu dochází k „obrušování“ povrchu zubů. Nejlepší možný výsledek při použití této metody je dosažení přirozené (vrozené) bělosti zubů, což lze vzhledem k dispozicím většinové části populace považovat za nedostatečné. Velkou nevýhodou mechanické metody je možné poškození zubní skloviny.


Chemický způsob je nejčastěji založen na působení látky zvané peroxid vodíku. Ta se od doby svého objevení stala ve stomatologii běžně používanou a díky řadě klinických studií bylo potvrzeno, že zuby prokazatelně bělí, aniž by je poškozovala. Látka prostupuje do dentinu zubu a odbarvuje pigmenty v něm usazené. Zubní sklovina zůstává nepoškozena. Koncentrace látky peroxid vodíku se liší dle způsobu použití a z tohoto pohledu se tedy chemické bělení dále dělí na dvě kategorie - domácí bělení a ordinační bělení.


Domácí bělení patří mezi nejrozšířenější techniky bělení zubů. Zvolit můžete volně prodejné produkty např. bělicí zubní pudry, pasty, bělicí pera, které jsou k dispozici v lékárnách, drogeriích apod. a aplikovat sami. Obsažené koncentrace peroxidu vodíku jsou limitovány legislativou a tak na první pohled nic nehrozí, nicméně jistá rizika u tohoto postupu přeci existují. Může dojít k lehkému podráždění dásní subjektivně se projevující štípáním a pálením, vždy může dojít ke zvýšené citlivosti zubů (na tepelné a chemické podněty), stejně jako se může objevit i bolest v krku a v žaludku, které souvisí s drážděním sliznic uniklým peroxidem vodíku či glycerinem obsaženým v preparátu. Druhou cestou je pořízení bělicího prostředku pro domácí bělení v ordinaci zubního lékaře. Provádí se většinou pomocí individuálně zhotovených plastových nosičů, do kterých se aplikuje bělicí gel. Bělit lze i bez individuálně zhotoveného nosiče, procedura je však méně komfortní. Volbu domácího bělení pod kontrolou lékaře s využitím individuálního nosiče lze považovat za bezpečnou proceduru vhodně doplňující systematickou péči o hygienu dutiny ústní. Ordinační bělení oproti domácímu není až tak náročné na spolupráci pacienta. Probíhá v ordinaci zubního lékaře, kde jej může provádět zubní lékař sám nebo dentální hygienistka pod jeho dohledem. Je určeno lidem, kteří pravidelně pečují o dutinu ústní, spolupracují s dentální hygienistkou a požadují okamžitý efekt. 


„Bělení zubů není rozhodně určeno pro kohokoliv a mělo by být doporučeno vašim zubním lékařem. Pokud se pro tuto proceduru rozhodnete, měli byste také důsledně dodržovat ústní hygienu a pravidelně spolupracovat s dentální hygienistkou. Z toho důvodu by každému správně vedenému ordinačnímu bělení měl nejprve předcházet pohovor se zájemcem o bělení, kdy lékař zjistí aktuální stav chrupu, doporučí/provede nápravu, případně si vyžádá ještě návštěvu u dentální hygienistky,“ komentuje Tereza Sobotková, DiS., produktová specialistka společnosti Philips


Žhavou novinkou na českém trhu z oblasti ordinačního bělení je nový systém Philips ZOOM. Jedná se o  světlem aktivovaný bělicí systém, který přináší osvědčenou a bezpečnou metodu bělení zubů. Nabízí možnost citlivého nastavení procesu bělení, a tím pomáhá stomatologům individuálně zvolit nejšetrnější cestu ošetření. Díky LED technologii Philips ZOOM WhiteSpeed, která za pomoci světla aktivuje účinnou látku peroxidu vodíku (H2O2), je možné dosáhnout okamžitého výsledku, kdy během necelé hodiny mohou být zuby až o 6 odstínů bělejší.


Bělení zubů u odborného lékaře nepředstavuje pro dutinu ústní žádné riziko. Všechny měkké tkáně jsou před aplikací důsledně zakryty a tudíž chráněny před bělicí látkou.


„Po vybělení je nutné držet 24 hodin tzv. bílou dietu, která je velmi důležitá pro ustálení barvy vybělených zubů. Její princip je velmi jednoduchý – vyhněte se jídlu a nápojům, které zanechají barevný flek na bílé látce,“ dodává Tereza Sobotková, DiS., produktová specialistka společnosti Philips


Pro úchování krásného bílého úsměvu je i následně důležitá komplexní a pravidelná péče o chrup a ústní dutinu. Přestože lze po roce proces bělení zubů opakovat, je důležité z dlouhodobého hlediska omezit kouření, konzumaci kávy, čaje a červeného vína. K průběžné péči pak můžete zvolit některý z přípravků určených pro domácí bělení zubů, který vám doporučí zubní lékař (např. Philips ZOOM DayWhite, nebo Philips ZOOM NiteWhite).


Philips ZOOM, bělicí systém určený pro ordinační bělení zubů mohou pacienti využít například na zubní klinice Ambicare v Praze Šeberově (www.ambicare.cz). Sady pro domácí bělení si pak mohou zakoupit po předchozí konzultaci u svého stomatologa.


Ceny bělení se liší podle ordinace a pohybují se mezi 7000 – 12 000 Kč za ordinační bělení a 3000 – 4000 Kč za domácí bělení.


Více informací je k dispozici na www.philips.cz/zoom