¦ Jak se zbavit některých zlozvyků

? Kousání nehtů – kousání je výrazem vnitřního napětí a ag­rese. Vybíjejte si je neškodným způsobem – např. dechovým cvičením nebo jinou relaxací. Prodávají se i speciální laky s odrazující příchutí.? Šťourání v nose – provádí to až čtvrtina dotázaných. Přímo k němu navádí dlouhodobý pobyt v klimatizované místnosti vysušující sliznici. Zbavit se ho můžete tím, že si pořídíte zvlhčovač vzduchu.

? Zlozvyky z rozmaru (šťourání se v zubech, mlaskání, srkání a podobně) – lze odstranit tak, že někoho pověříte, aby vás na ně upozorňoval.

? Ranní káva – najděte si zdravější rituál. Udělejte si třeba bylinkový čaj. Za týden dva uvidíte, že si na něj zvy­knete. Víc spěte a ráno si dej­te sklenici vody, odstraní de­hyd­rataci a postaví vás na nohy.

? Noční vyjídání ledničky – svědčí o špatném denním stravování. Dopřejete-li tělu malé dávky během dne, v noci si

na jídlo ani nevzpomene.

? Hltání – jde o zlozvyk, který vede k obezitě. Na vině je snadná dostupnost fast foodu, uspěchaná doba a další faktory. Neblahý vliv má na hltání i sledování televize při jídle. Snažte se pokrmy jíst pomalu a hlavně v klidném prostředí.

? Cigarety a alkohol – jedná se již o závislosti. Pokud s nimi chcete skoncovat, chce to opravdu pevnou vůli. Návod, jak na to, a odbornou pomoc najdete v poradnách nebo na specializovaných internetových stránkách.


  9:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:11