Neera detox

Speciální kúra dle ájurvédské receptury, která vyrovnává všechny tři dóši (váta, pitta a kapha), a proto jsou všechny její složky, včetně kayenského pepře, důležité. Tradičně trvá deset dní, ale pro mnoho z nás je to obtížné, tak se doporučuje začít na polovině doby. Během tohoto detoxu pijete Neera nápoj, což je v přesně určených poměrech namixovaná voda, čerstvě vymačkaná citrónová šťáva (nejlépe v bio kvalitě), kayenský pepř a Madal Bal, což je přírodní stromový sirup, pečlivě vyvážená směs nejčistší mízy jihoasijské palmy arenga a nejkvalitnější kanadský javorový sirup. Javorový sirup dodává během kúry energii ve formě snadno stravitelných cukrů a palmový sirup zajišťuje bohatý přísun minerálů. Citrónová šťáva je po tisíciletí používaná pro své léčebné účinky. Kyselost šťávy má alkalizační efekt na tělo a pomáhá mu rozložit tuky a hlen. Je také zdrojem velkého množství antioxidantů a vitaminu C. Kayenský pepř je významný metabolizant. Zrychluje tělní oběh, a pomáhá tak čisticím účinkům citrónové šťávy. A proč voda?


I ta je velmi důležitá – dopraví ostatní složky nápoje do celého těla, dopřává organismu „vnitřní koupel“ a odplavuje veškeré uvolněné odpadní látky a toxiny. S nápojem můžete nakládat různě. Například být týden na rozumné dietě, kterou doplníte jedním drinkem denně. Když toužíte navíc zhubnout, můžete jeden den v týdnu zařadit půst a pít pouze Neera nápoj. Nám se osvědčilo nahradit jedno jídlo denně. Tuto cestu jsem si vybrala já. A co se stalo? Moje pleť se jevila mnohem hezčí, dvě kila šla dolů a jistě jsem měla i znatelně více energie... Neeru koupíte např. na neera-detox.cz (pokud nechcete objednávat přes e-shop, je zde i seznam míst, kde ji koupíte přímo).


Královský tropický detox

Jste-li opravdu odhodlaná se očistit, není od věci vzít to z gruntu. Thajsko je krásná země a čím dál více lidí ze Západu se tam vydává nejen za plážemi, ale i do vyhlášených detox center. The Spa Resorts v Chiangmai, www.thesparesorts.net, patří podle nezávislých hodnocení k top 10 očistných míst světa. Je úžasné a to, co se vám stane po jeho návštěvě, předčí všechna očekávání. Jak takový exotický detox vypadá? Přijedete do nádherného resortu, kde vás čistí už sama ta přírodní krása. Jak dlouho zůstanete, je na vás, každopádně jeden až tři týdny jsou optimální. Celou tu dobu nejíte téměř nic, pijete pouze detoxifikační drink – mezi sedmou ráno a půl devátou večer každé tři hodiny –, plus ve stejném intervalu jen s devadesátiminutovým posunem bylinné tabletky. Detoxifikační drink se tady skládá z vlákniny, jílu, ananasové nebo melounové šťávy a vody. Zaplní vám trávicí trakt, takže nepadáte hlady, a zároveň „kartáčuje“ střevní stěny a pomáhá odstranit staré nepotřebné nánosy. V průběhu dne můžete pít lahodné mléko z kokosových ořechů, nebo freshe bez dužiny (nebo samozřejmě čistou vodu). Dovoleny jsou také dva druhy zeleninových polévek, které jsou nemastné, neslané, ale můžete si je ochutit celými bylinkami (česnek, citrónová tráva, zázvor, kayenský pepř, citrónový koriandr).A teď ještě něco, co byste měla vědět – dvakrát denně vás čeká klystýr, čehož se však nebojte, protože si velmi rychle zvyknete. Říká se, že pocit čistoty po něm je lehce návykový. Kúru je skvělé doplnit o ranní meditaci, jógu, masáže, reiki, nebo bylinkovou páru. Když tohle děláte, ani vám nepřijde, že nejíte. V Thajsku, jak jistě víte, je opravdu tak hezky, že zapomente i na vaše městské neřesti. Jestli ještě nevíte, kam na dovolenou, co třeba cesta za detoxem?


  8:09,  aktualizováno  31. března 2019 13:29