Jste věčně unavená, máte oslabenou imunitu. A vaše pleť? Raději nemluvit!?Pak je nejvyšší čas na detox.

Pokud zrovna nežijete v idylickém, křišťálově čistém prostředí bez stresu, cigaret, smogu, negativních emocí a chemie, občas si jistě přijdete zralá tak akorát na postel. Několikrát za rok zápolíte s chřipkou a vaše nálada je na bodě mrazu. Zkusila jste čokoládu, masáž, kterou vám doporučila kolegyně, čínskou doktorku i dovolenou v Karibiku. A? Pocit pohody maximálně týdenní…Co by vám tak mohlo pomoci? Pauza. Očista. Nebo moderněji řečeno – detox. Celý Hollywood vyjíždí na detoxifikační programy, mnohé vaše kamarádky jsou ochotny pít, jíst a podstupovat rozličné kúry, jen aby došly kýženého vykoupení v podobě očisty a o pár kil lehčího bytí.Než začnete s jakýmkoli detoxem, doporučujeme postavit se nohama pevně na zem. Nevěřit všemu, co se říká. Vědci zkoumali mnoho inzerovaných kúr a programů, bohužel u většiny z nich nedokázali, že by skutečně zbavily buňky a tělo toxinů, revitalizovaly pleť nebo pročistily játra a plíce. Díky bohu má tělo obrovské samočisticí schopnosti. „Naše plíce, ledviny, játra, kůže i zažívací trakt jsou velmi efektivní, co se vylučování nežádoucích a toxických látek týče. Biochemie našeho těla sama o sobě je nejlepším detoxifikačním programem, který běží sám a neustále. Škodliviny jsou nejčastěji vyloučeny v řádu hodin, maximálně dnů, a oblíbená představa, že se nám v buňkách a orgánech něco škodlivého hromadí a my to pak pomocí detoxu eliminujeme, je zcestná,“ vysvětluje Roger Clemens, profesor molekulární farmakolgie na univerzitě v Jižní Kalifornii.


Většina lidí se podle něj po detoxech cítí lépe, ne z důvodů hloubkové očisty buněk, ale protože programy jsou nastaveny opravdu zdravě, víc se hlídáte, „nepeneříte“, hydratujete se, eliminujete alkohol, cigarety, kofein a cukr, takže se tělu velmi uleví, protože je nemusí odbourávat – a zbývá tedy více energie „pro život“. Detoxifikační programy delší než týden, které se konají kdesi v přírodě (nejlépe v cizině), mají navíc výhodu v tom, že si tam jednoduše odpočinete na vzduchu v přírodě, pravidelně jíte a dodržujete určitý režim, což by podle profesora Clemense fungovalo, aniž byste k tomu musela ještě pít speciální očistné lektvary.


Nicméně ať si profesoři říkají, co chtějí, lidstvo s teorií detoxů sympatizuje už celá tisíciletí – zkrátka představa, že pijete cosi účinného, co vytáhne ven to špatné, co je ve vás, je pochopitelně celkem sympatická. Proto berte v potaz i otázku víry. Homeopatie přece také není vědecky dokázaná, ale tisícům lidí již zafungovala. Vždyť už několik týmů výkumníků zjistilo, že když člověk něčemu věří a v jeho myšlenkách je pozitivní energie ve formě víry, může docela dobře fungovat i to, co se na první pohled zdá být celkem iracionální. Proč tedy nevyzkoušet očistu těla, i když si umí pomoci samo. Pokud nejste zrovna těhotná, nekojíte nebo nemáte nějaké opravdu závažné zdravotní problémy, není od věci se jednou za rok, za půl roku trošku postit a zkusit nějakou ozdravnou kúru. Jak začít, aby to vůbec mělo cenu?


  8:09,  aktualizováno  31. března 2019 13:29