Opalování je skvělý a oblíbený relax nejen na dovolené a doplnit vitamín D do zásoby na další půlrok je zkrátka potřeba.? Poradíme, jak se opalovat zdravě, správně a bez nepříjemných následků.


1. Zjistěte svůj fototyp?


Každý se opalujeme jinak, a hlavní faktor toho, zda po pár minutách na sluníčku pokožka zrudne, nebo naopak získá bronzový nádech, je intenzita pigmentace naší kůže. Čím světlejší je pokožka a vlasy, tím nižší fototyp jsme. Každý z fototypů vydrží bez ochranného faktoru jinak dlouhou dobu. Tato doba nám poté pomáhá vybrat si správný ochranný faktor (SPF = sun protection factor).Čtěte také: Žhavý flirt aneb Jak na letní líčení2. Tajemné číslo ochranného faktoru?


Všichni zhruba tušíme, že čím vyšší číslo, tím účinnější ochrana. Co to číslo ale opravdu znamená? Ochranný faktor označuje násobek minut, které daný fototyp může strávit na slunci bez SPF. Pokud se tedy fototyp I. může pohybovat na slunci 10 minut bez SPF a použije přípravek se SPF 30, pak se může bezpečně slunit celých 300 minut.
3. Správný čas


?Už od malička víme, že přes poledne bychom se měli přímému slunci raději vyhýbat. Dobrou pomůckou je, pokud váš stín na zemi nepřesáhne vaše tělo, ještě je na opalování příliš brzy.?Pozor na mýty! Po znovu nanesení krému na opalování se čas, který se můžete pohybovat na slunci, nepočítá znovu od nuly. Ochranu obnovíte, ale čas slunění tím neprodloužíte.


  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:53