Kolikrát týdně tu proceduru musíte absolvovat, abyste měla (nejen) nohy hlaďoučké? Jednou, nebo třikrát? A co takhle se chloupků zbavit navždy?

Zní vám to jako sen. Mít pokožku bez chloupků, aniž byste věčně musela v ruce držet žiletku nebo pinzetu? Skvělým řešením, pokud máte dostatek financí, je epilace, tedy jediné trvalé odstranění chloupků i s vlasovými folikuly. Dnes se provádí zejména laserem nebo intenzivním pulzním světlem. Dříve se využívala hlavně elektrická jehla, již lékaři použí-vají dodnes především na šedivé chloupky, které laserem odstranit nelze. Velmi účinně působí na chloupky tmavé. Pokud je ochlupení na vašem těle světlé, počítejte s více sezeními a pomalejším účinkem. V rozmezí od jednoho do čtyř měsíců absolvujete asi šest návštěv. Ůčinnost epilace ale nezávisí jen na pigmentu. Vliv má i genetická dipozice, rychlost růstu ochlupení či charakter pokožky, hloubka, ve které je vlasová cibulka uložena, a hormony.


Jdeme na test chloupků

Než začnete se sezeními, podstoupíte test ochlupení a pleti. Ten prozradí, kolikrát budete muset zákrok zopakovat a jaký bude výsledný efekt. Laserový paprsek se přednostně váže na pigment v chlupu, přeruší jeho výživu, chloupek odumře a do týdne vypadne. Použitím laseru se spálí jak chloupek, tak i cibulky, ale jen v tom případě, že je chloupek v růstové fázi (v cibulce). Pokud se k zákroku odhodláte, nejvhodnější období je od podzimu do jara.


„Při laserové epilaci nesmí být pokožka opálená a slunit se nesmíte ani po zákroku. Kvůli tomu, že všechny chlupy nejsou najednou ve stejné růstové fázi, je potřeba epilaci několikrát opakovat, než docílíme žádaného efektu. Laserem lze epilovat celé tělo. Nejžádanějšími místy jsou u žen horní ret, podpaží, intimní partie, bérce. U mužů pak záda a srůstající obočí,“ říká odbornice Jitka Chaloupecká. Partie, kterým se ale laser musí vyhnout, jsou uši a nos.


Před procedurou se vyhněte i samo-opalovacím krémům. Hrozí totiž popálení ošetřované pokožky. O svou kůži se však musíte postarat i po samotném zákroku. „Po každé epilaci či depilaci by měla následovat ochrana před UV zářením vhodnou fotoprotekcí SPF 50+, abychom ochránili ošetřenou pokožku před hyperpigmentacemi,“ upozorňuje lékařka.


Samozřejmostí je použití zklidňujicích krémů. Na laserovou epilaci a epilaci intenzivním pulzním světlem zajděte do soukromého zdravotnického zařízení, kde epilace provádějí erudovaní certifikovaní odborníci. Rozhodně se nemusíte bát bolesti. Lasery jsou totiž většinou vybaveny chladicím zařízením, díky kterému se budete cítit komfortněji, stejně jako při použití znecitlivujicích krémů. Laserová epilace vás vyjde na několik stovek korun za jednu návštěvu a odstranění chloupků například nad horním rtem nebo mezi obočím, až po několik tisíc při epilaci větších ploch pokožky jako třeba nohou nebo zad. 


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:21