U opalování je pravidlo „Kdo maže, ten jede“ nepsaným zákonem.

S  časem dovolených a prázdnin přišlo na řadu i slunění na plážích a koupalištích. Častěji než v jiných fázích roku se tak můžeme setkat s nepřiměřenou reakcí pokožky na sluneční záření. Kromě ‚prostého‘ spálení si usilovným sluněním můžete vypěstovat alergii na slunce neboli fototoxickou reakci.Záludná dermatóza

Jde o tzv. polymorfní světelnou dermatózu. V ČR trpí těmito obtížemi 10–20 % populace, nejčastěji jsou postiženy mladé ženy ve věku 20–30 let, případů však v posledních letech přibývá. U citlivých lidí se několik hodin či dnů po vystavení pokožky intenzivnímu slunečnímu záření objeví na kůži reakce v podobě zarudlých, svědivých puchýřků, pupínků či vřídků. Asi u 70–80 % postižených způsobuje tyto pro­blémy dlouhovlnné záření UV-A. Vytváří v tkáních kyslíko­vé radikály, což jsou agresivní molekuly, které vyvolávají uvolňování histami­nu projevující se typickým zarudnutím a svěděním – stejně jako při ‚běžných‘ alergiích.


Jak předcházet a bránit vzniku dermatózy? Pokud se  již objevila, můžete se pokusit její projevy zmírnit ‚UV otužováním‘, kdy se ků­že před letní sezonou pod dohledem lékaře postupně vystavuje UV záření. Dále se jako vel­mi prospěšné prokázalo užívání přípravků chránících kůži jako například beta-karoten, vitamin E nebo selen. Rovněž je dobré použí­vat ochranné krémy s látka­mi proti volným radikálům a blo­kujícími UV záření. Při projevu alergické reakce pokožky lékař předepíše používání antihistaminik a na postižená místa vhodné zásypy nebo tekuté pudry.U nejzávažnějších případů pak přijdou ke slovu kortikoidy. Dermatóze však lze nejlépe zabránit vyloučením přemíry slunění, vyhledáváním stínu a ochranou těla vhodným oděvem. Nezapomínejte ani na ošetření kůže po pobytu na slunci. Zjistilo se totiž, že kůže má sluneční paměť, jednotlivé UV dávky se sčítají a při laxní péči si mů­žete fototoxickou reakci ‚vypěstovat‘.