Může na vás seslat oteklé nohy, akné i migrénu. Jak ale rozproudíte mízu ke kráse?

Tělem vám vede lymfatická dálnice. Když se ucpe, organismus vám zkolabuje jako osmadvacetileté zdravotní sestře Aleně. Ani její lékařka zpočátku nepoznala, že se Aleně zanesla pleť a opuchly nohy kvůli ucpaným lymfatickým cestám. „Oteklé nohy jsem přičítala své práci – celý den jenom stojím. Naordinovala jsem si tedy bylinné koupele a zahodila vysoké podpatky,“ vzpomíná. Kúra, na kterou vsadila, nezabrala a časem se k oteklým nohám přidala i opuchlá oční víčka, úmorná migréna, akné a bolavé klouby.


„Do ordinace internistky mě vehnaly až křečové žíly. Odnesla jsem si kupu prášků na odvodnění, na bolest hlavy a mastičky proti akné. Jenže sotva jsem se přestala touhle chemií krmit, problémy se zase vrátily,“ stěžuje si. Zoufalou Alenu nakonec zachránila bývalá spolužačka, která pracuje jako masérka a podobné jevy má denně pod rukama. Hned poznala, že Alena potřebuje rozproudit lymfatický systém, a v salonu jí zdravotní problémy po pár konzultacích opravdu úspěšně rozmasírovala. Poradila Aleně také další triky, které na línou lymfu zabírají.


„Výtah jsem vyměnila za schody, do práce jezdím na kole a chodím na lymfomasáže. Po čtyřech měsících jsem si znovu začala připadat přitažlivá. Zmizely otoky i akné, hlava a svaly přestaly bolet a s křečovými žílami zatočila sklerotizace,“ raduje se. Kdyby ale o lymfatickém systému něco tušila už dřív, nemusela se svými zdravotními problémy zápasit tak dlouho.Blahodárné proudění


„Lymfa neboli míza je tekutina, kterou z tkáňového moku sbírá hustá síť trubiček zvaných kapiláry. Kromě bílkovin obsahuje hlavně spoustu toxinů. Ty má za úkol z těla odvádět,“ vysvětluje internista z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Míza proudí lymfatickými cévami skrze uzliny, které z ní škodlivé látky filtrují a odvádějí je do žilního řečiště. Když se koloběh zastaví, lymfa se zaneřádí, uzliny se zvětší a dostanete třeba angínu – uzliny totiž přestanou vyrábět protilátky. Nezdravé hromadění lymfy v těle někdy poznáte právě podle zduřených uzlin za krkem, v podpaždí nebo za ušima. Míza prostě musí vaším tělem neustále proudit.


Na rozdíl od krve ale nemá vlastní pumpu, takže rozpohybovat ji musíte sama. Že se tok zastavil a vaše tělo se plní zadrženými odpadními látkami, poznáte podle řady nepříjemných signálů. Otečou vám nohy, břicho a obličej, stehna zohyzdí celulitida a budete se neustále cítit unavená. Rada cosmo odborníka zní jednoduše: „Cvičte a choďte na lymfatické masáže prováděné školenou masérkou nebo lékařem. Nastartujete tak správnou činnost mízovodů. Ze cviků pomáhají především aerobní.“ Víc než masážní přístroj zabírají ruce šikovného maséra. Musí ale opravdu vědět, co dělá. „Deset minut neodborné masáže nenávratně poškodí kapiláry a hodina klidně zničí i celý lymfatický systém,“ varuje důrazně lékař.


Správně proškolené zdravotníky najdete především v nemocnicích nebo větších poliklinikách. Když budete po lymfomasáži cítit nutkání na malou, znamená to, že kúra správně zabrala a zákeřné toxiny chtějí okamžitě z těla ven. Otoky se zmenší už druhý den a někdy bleskově ustoupí i nenáviděná celulitida. Ze začátku si dopřávejte lymfomasáž i dvakrát až třikrát týdně. Po desáté kúře už na ni stačí zajít jednou do měsíce.


TIP: Lymfatické masáže provádí například institut zdraví a estetické medicíny Esthesia. Pokud si budete přát, profesionální masérka vám při proceduře prozradí některé fígle, jak se o svou lymfu můžete starat sami doma.


  12:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:39