Jaký vliv na váš postelový život má antikoncepce?

Ocitl se váš sexuální život na bodu mrazu a rozhodujete se, jestli se máte rozejít s přítelem? Brzděte! Je totiž možné, že za váš erotický půst může částečně antikoncepční pilulka. Zjistili jsme, jaké vlivy může mít na váš milostný život.


Vliv č. 1: Na sexuální touhu

Tlumící: „Chodím s přítelem dva roky. Zpočátku jsme spolu spali skoro každý den. Při milování jsme používali kondom nebo jsme praktikovali přerušovanou soulož. Před půl rokem jsem si nechala předepsat antikoncepční pilulky. Jsem s nimi spokojená – menstruace už mě tolik nebolí a také se mi zlepšila pleť. Bohužel jsem ale také ztratila chuť na milování,“ stěžuje si dvacetiletá úřednice Dáša z Kladna.Proč tomu tak je: „Možná že patříte mezi ženy, které aby se vzrušily, potřebují prožívat určité riziko. Když pak nasadíte antikoncepci, nebezpečí oplodnění odpadá a vy ztrácíte o soulož zájem,“ vysvětluje gynekolog Jan Šulc z pražského Centra reprodukční medicíny Gest. Váš vychladlý klín mohou mít na svědomí i mentální bloky: pocity strachu, viny. Trápí vás třeba obavy ze škodlivosti pilulek nebo se cítíte špatně, že odpíráte partnerovi otcovství. Podle gynekologů však může mírně narušit vaše libido i antikoncepce: „Přípravky obsahují hormon gestagen, který působí sedativně a občas může vyvolat deprese. Výsledkem může být právě ochlazení sexuální touhy,“ uvažuje gynekolog Jiří Hanáček.Co proti tomu dělat: Požádejte gynekologa o změnu hormonální antikoncepce. Vyhovovat by vám mohly takzvané třífázové tablety, které obsahují pro každé ze tří různých období v měsíci různé množství ženských hormonů. Kopírují tak přirozený měsíční cyklus, abyste v každém týdnu dostala tu nejnižší možnou dávku, která postačuje k zabránění těhotenství. Pozor! Ještě než si vezmete první pilulku, přečtěte si pečlivě příbalový leták! Někteří výrobci totiž jako vedlejší účinek uvádějí, že může dojít ke změně sexuální touhy. Doplňte vitamin B6, který působí dobře na nervový systém.


Povzbudivý: „Od té doby, co beru antikoncepci, jsem jako utržená ze řetězu. Předtím jsem se s přítelem milovala sotva jednou do týdne a teď bych chtěla sex každý den klidně dvakrát,“ diví se pětadvacetiletá prodavačka Denisa.Proč tomu tak je: „Některá antikoncepce může vyvolat takzvaný androgenní efekt. Androgeny jsou mužské pohlavní hormony, které se nalézají i v ženském těle a podílejí se například na růstu ochlupení. Mezi nejvýznamnější androgeny patří testosteron, který zvyšuje sexuální touhu. Některé hormonální přípravky obsahují gestageny, které jsou androgenně aktivní, a zvyšují tedy chuť na milování,“ vysvětluje gynekolog Šulc.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:10