Se zimou přichází i chřipková sezona. Pokud však máte ty správné informace a víte, jak se chránit, pak se obětí chřipkové epidemie stát vůbec nemusíte.

Nadáváte na chřipku pokaždé, když vás přepadne rýma a kašel? Ve skutečnosti se ovšem chřipka od obyčejného nachlazení výrazně liší. Jedná se o virové onemocnění, které probíhá v epidemiích. Ty většinou udeří v chladnějším období. Každý rok přitom po celém světě onemocní asi deset až patnáct procent populace. Také v Česku se jedná o statisíce lidí, přičemž zhruba dva tisíce z těchto nakažených zemře. „Jde přibližně o dvě procenta všech úmrtí. V důsledku chřipky tedy zemře mnohem více lidí než při dopravních nehodách,“ upozorňuje lékař Jan Kynčl.Jak a čím se šíří?


Chřipkové viry se šíří kapénkami, do organismu vstupují většinou nosohltanem, ale výjimečně i očními spojivkami. Inkubační doba většinou trvá jeden až pět dní, někdy ale může jít jen o pár hodin. Zákeřnost viru spočívá i v tom, že dokáže zůstat aktivní také mimo organismus, nakazit se tedy klidně můžete i z potřísněných předmětů, jako jsou telefony nebo držadla v MHD. To se týká i bankovek, na kterých virus zůstává infekční až tři dny.Rýma, nebo chřipka?


V čem tedy spočívá ten zásadní rozdíl mezi chřipkou a pouhou rýmou? Obyčejné nachlazení nedoprovází horečka, bolesti hlavy či vyčerpání. Tohle všechno je naopak příznakem chřipky. Ucpaný nos a bolest v krku se zase zpočátku neprojeví u pacientů s chřipkou, zatímco při klasickém nachlazení je to zcela běžné. Rozdílné jsou také možnosti samotné prevence. Pokud vás přepadne nepříjemné nachlazení, pomůže vám, když zvýšíte hygienické návyky, především pak časté mytí rukou. Samozřejmostí je vyhýbat se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi. Na chřipku zabere průběžné posilování imunity či očkování.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:21