Říká se, že pro krásu se musí trpět, a mnozí z nás jsou toho důkazem – nosíme boty, které nás tlačí a dřou nebo nám v nich noha nedrží a klouže. A pak se divíme, když se objeví problém.

Prakticky všichni máme zkušenost s nezdravou či nevhodnou obuví. A není to vždy jen otázka ceny, řada luxusních modelů je ztělesněním elegance, ale pro nohy jsou při delším nošení naprostou pohromou. 

U některých bot to předem víme a bereme si je pouze pro formální příležitosti, u jiných to ale člověk třeba ani netuší, nebo nad tím jednoduše mávne rukou. Jaká obuv tedy patří mezi nejrizikovější? A existují nějaké vhodné alternativy?

Lodičky – muka na jehlách

Jsou to zejména užší špičky, vysoký podpatek a často i nekvalitní materiály, které dají našim nohám pořádně zabrat. Každodenní nošení lodiček vede k postupnému zkracování achilovky a lýtkových svalů, nesprávné držení těla se změnou těžiště působí bolest krční páteře i kolen.

Různé otlaky a deformity v oblasti chodidel a prstů pak mají za následek problémy, jako jsou třeba kladívkové prsty, patní ostruhy, hallux (vbočený palec) a v neposlední řadě odřeniny a puchýře.

Bohužel, „zdravé lodičky“ zatím nikdo nevymyslel, proto je důležité mít vždycky k dispozici i pohodlnější boty na přezutí. Rozhodně není dobrý nápad chodit „na jehlách“ běžně do práce. Vkusnou alternativou jsou podle odborníků elegantní modely s podpatkem maximálně 4 až 5 cm vysokým, špičky by měly být kulatější nebo protáhlé, ale zaoblené.